Jauniešiem ir optimisma dzirksts

Talsu nodaļas jaunieši pēc sertifikātu saņemšanas Valdgales pagasta zemnieku saimniecībā „Bandenieki”.

LLKC Talsu konsultāciju birojs no 18. līdz 22. augustam VLT aktivitātes „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros īstenoja interaktīvo programmu „Tu vari vairāk!”.

 Pasākums norisinājās Balgales pagastā. Mēs, Talsu novada lauku attīstības konsultanti Lita Jēce un Artūrs Paeglis, šoreiz katru no iespējamajiem dalībniekiem uzrunājām īpaši, jo vēlējāmies sasniegt mērķi , lai mācībās piedalītos jaunieši, kuri izrāda interesi un ir gatavi piedalīties mācību procesā no sākuma līdz beigām. Mērķi sasniedzām, un kopā mācībās piedalījās desmit jaunieši, no kuriem divus labākos virzījām uz konkursu. Biroja ekonomists vēl palīdzēs biznesa plānu noprecizēt, pieslīpēt, un tad jau atliks tikai iesniegt.

Jauniešu mācības

Pirmajā dienā  mācību dalībnieki iepazinās ar programmu, tās mērķiem un vīziju, noklausījās Talsu novada domes attīstības nodaļas projekta vadītājas informāciju par iespējamo atbalstu uzņēmējiem un pašvaldības redzējumu nākotnē. Kad visas formalitātes bija sakārtotas, sākās mācību process, kurā jaunieši tika iepazīstināti ar ideju definēšanu un attīstības izvērtēšanu.

Otrajā dienā notika iepazīšanās ar finanšu plānošanu, uzņēmuma dibināšanas ABC, biznesa plānu un savstarpējo komunikāciju, uzstāšanās prasmēm un prezentēšanas mākslu.

Trešā diena sākās ar uzņēmuma darbības pamatelementu analīzi, izmaksām un iespējamo uzņēmēju apvienošanos – uzņēmējdarbības vides uzlabošanās iespējām, kā arī biznesa plāna rakstīšanas procesu.

Ceturtā dienā jau ķērāmies klāt dokumentu kārtošanas procesam biznesa uzsākšanai un valsts atbalsta programmu biznesa uzsācējiem izprašanas.

Uzņēmēju pieredze

Kad mācību solā kādu laiku bijām pasēdējuši, devāmies apgūt pieredzi pie uzņēmējiem, kuri kādu laika sprīdi jau strādā.

Apmeklējām Lībagu pagasta zemnieku saimniecību „Bumbieri”, kas nodarbojas ar lauksaimnieciskās produkcijas ražošanu, tai skaitā piegādā dārzeņus pirmskolas iestādēm Talsu novadā. Dainis Kārkliņš laipni izrādīja savu saimniecību un dalījās pieredzē par pieļautajām kļūdām un to iespējamajiem risinājumiem.

Piektā mācību diena aizsākās jau agri no rīta, kad devāmies uz Engures novadu, lai iepazītos ar saimniecības „Granti” nodarbi un tās čaklo virzītājspēku Andreju Brūveli, kurš nodarbojas ar smiltsērkšķu stādu audzēšanu lielos apmēros, izaudzējot gada laikā ap 120 tūkstošiem stādu. No apmēram 500 šķirnēm Latvijā audzējamas ir četras, jo mūsu klimats ir ar biežiem atkušņiem ziemā, kas augam nepatīk. Ļoti ražīga un ilga saruna notika uz lauka, un noslēgumā tika panākta vienošanās, ka Talsos ziemas periodā organizēsim mācību semināru par smiltsērkšķu audzēšanu, un Andrejs Brūvelis laipni dalīsies pieredzē kā lektors.

Tālāk mūsu ceļš veda uz Rideļu dzirnavām, kuras atjaunotas un šobrīd  kalpo kā mācību palīgmateriāls, uzskates līdzeklis, kurš ir darba kārtībā. Šajā vietā ir iespēja pavadīt brīvo laiku, izmantojot pirts pakalpojumu un nobaudīt gardas pankūkas ar kādu no pildījumiem pēc sirds patikas.

Braucām atpakaļ uz Talsu novada Laucienes pagastu pie Vara Baņģiera, kurš savos dažos hektāros zemes audzē ap 900 šķirņu dienlilliju un nodarbojas ar mājražošanu. Šeit gatavo dažnedažādus vīnus. Pēc nelielas vīna degustācijas devāmies uz Valdemārpils amatniecības skolu „Zeļļi”, kur jauniešiem ir iespēja reizē ar mācībām vidusskolā apgūt kokamatnieka amatu. Skola ir privāta, un par mācībām ir jāmaksā. Skolas direktors Igurds Baņķis laipni izrādīja skolu. Tajā valda miers un sapratne, jo šeit par visu audzēkņi rūpējas paši, viņi ir arī sava pusdienu galda klājēji un vācēji.

Pēc skolas apskates notika neliels izbrauciens ar koka vilcienu Ārlavas pagasta zemnieku saimniecībā „Kauliņi”, kur viss senlaicīgais sadzīvo ar šodienas moderno, un abi savā starpā nekonkurē.

Diena tuvojās noslēgumam, un pievakarē ierodamies Valdgales pagasta zemnieku saimniecībā „Bandenieki”, kur māju saimnieki Raimonds un Inga Zviedriņi mūs laipni sagaida un stāsta par sava uzņēmuma dibināšanu, kurš izveidojies, pateicoties Talsu konsultāciju birojam, jau vairāk kā pirms desmit gadiem, kad birojā tika apmeklēti kursi par sava uzņēmuma dibināšanas iespējām un  pieņemts lēmums par uzņēmuma dibināšanu. Uzņēmums šobrīd veiksmīgi strādā, nodarbojoties ar bišu audzēšanu un dažādu bišu produktu pārstrādi, darbojas sveču darbnīca (izbrauc uz skolām un bērnudārziem), tiek sniegti autoservisa pakalpojumi – lielākoties lieljaudas tehnikai, un darbojas bezceļa taka – ja vēlies izbaudīt jautrību un braukt tur, kur ceļa nav. Kad  bezceļš izbaudīts un izbīlis pārgājis, notiek  mācību izvērtēšanas process un sertifikātu pasniegšana.

Jaunieši, no mums atvadoties, sacīja: „Šo dienu laikā guvām pozitīvas emocijas, iedrošinājumu, ka iespējams darīt to, par ko domāju un sapņoju.”

 

Aiva Einštāle, LLKC Talsu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Lita Jēce un Artūrs Paeglis, LLKC Talsu nodaļas lauku attīstības konsultanti

 

 

 

 

 

 

Pievienot komentāru