Jaunieši mācās ideju pārvērst biznesā

GalerijaPrint

LLKC Preiļu nodaļā novembrī noslēdzās piecu dienu mācības jauniešiem. Seši apņēmīgākie dalībnieki saņēma sertifikātus par mācību programmas apgūšanu. Preiļos programma tiek īstenota jau piekto gadu, iesaistot jauniešus no 18 līdz 40 gadiem.  Piecu gadu laikā Preiļu nodaļā ir apmācīti 45 jaunieši par biznesa ideju meklēšanu, to izvērtēšanu un analīzi, prezentēšanas prasmēm, mārketingu, reklāmu, grāmatvedību, finanšu plānošanu un veiksmīgas uzņēmējdarbības uzsākšanu.

Par pieredzes bagātu un iespaidiem pilnu dienu izvērtās 16. oktobris, kad jauniešiem bija iespēja iepazīt uzņēmumus, kuros ideja ir pārvērtusies par biznesu. Tika apmeklēti divi uzņēmumi – SIA “LaserTag Latgale” un Velgas Sarmules ražotne, kuriem starta kapitālu un atbalstu sniedza konkurss „Laukiem būt!”

SIA “LaserTag Latgale” īpašniece Linda Pastare kā aktīvās atpūtas piekritēja ir saredzējusi savu ideju tūrisma nozarē, piedāvājot spēli “LazerTag”. Tai ir jaušamas līdzības ar plašāk pazīstamu spēli peintbolu, bet “Lazertag” var uzskatīt par drošāku un piemērotāku spēli visām vecuma grupām, jo bumbiņu vietā tiek pielietoti infrasarkanie stari, pieļaujot mazāku iespēju savainoties un gūt traumas. Uzņēmuma saimniece spēja jauniešus gan iesaistīt aktīvajā spēlē, gan izklāstīt uzņēmuma darbību, principus, atbildēt uz interesējošiem jautājumiem. Tāpat Linda dalījās ar savu pieredzi, ka nav jāapstājas tikai pie idejas, bet ir jācīnās par ideju, meklējot finansiālu atbalstu un konsultantus, kas var palīdzēt uzsākt uzņēmējdarbību. Linda atzina, ka pati ir piedalījusies dažādos konkursos un piesaistījusi finansējumu, lai jau šodien viņas ideja būtu reāls un darboties spējīgs uzņēmums.

Velgas Sarmules ideja par saldumu ražotni „Cukurella” vēl pašlaik atrodas sākuma stadijā, lai gan ideja, ražošanas telpas un produkcijas klāsts jau ir skaidri redzams. Lai arī šobrīd saldumu ražotne nav primārais Velgas mērķis, par to tiek daudz domāts. Velga, iepazīstinot ar savu ideju, spēja jauniešiem sniegt padomus, kuri var noderēt gan savu biznesa ideju aizstāvot, gan attīstot uzņēmumu.

SIA “Lakro Plus” nodarbojas ar bioloģisko smiltsērkšķu audzēšanu un pārstrādi. Iegādājoties zemi, Līgai Upeniecei nebija ne jausmas, ka viņas aicinājums ir audzēt smiltsērkšķus, bet, smeļoties idejas semināros, Līgai bija skaidrs, ka viņas zemē tiks audzēti smiltsērkšķi. Piesaistot LAP programmu finansējumus, uzņēmums vairāku hektāru platībā iestādīja augļu kokus, modernizēja tehnikas parku, uzbūvēja saldētavu un sulas ražošanas ēku. Lai arī lielākais vairums ogu atradās saldētavā, Līga atzina, ka pavisam drīz TOP veikalu plauktos būs nopērkama SIA “Lakro Plus” smiltsērkšķu sula. Saimniece ir pārliecināta, ka šobrīd apstāties vairs nevar un plāno palielināt smiltsērkšķu platības un sulas apjomus, jo pieprasījums pēc šī produkta ir visnotaļ augsts.   

Devāmies arī pie pirtnieces un mājražotājas Gitas Usānes. Viņa nodarbojas ar garšaugu pulveru, skrubju, masku, krēmu, uzlējumu un tēju ražošanu. Gita stāstīja par savu saimniekošanas pieredzi un neslēpa ne veiksmes, ne grūtības. Saimniece jauniešiem norādīja, ka, saskaroties ar grūtībām un “izdzīvojot”, veidojas uzņēmuma pamats. Jauniešiem bija iespēja degustēt saražoto produkciju – priežu čiekuru, pieneņu sīrupu, čili zapti un citus gardumus, un izmēģināt roku lūpu balzama pagatavošanā. Izzinot visus gatavošanas procesus, ar pozitīvu enerģijas lādiņu devāmies mājup.

Apkopojot dalībnieku viedokļus, bija skaidrs, ka brauciens bija izdevies un jaunieši guva iedvesmu, pozitīvu emociju devu, kā arī motivāciju sev un saviem spēkiem! Viņi centās savas idejas saskatīt un izanalizēt caur dažādām uzņēmējdarbības prizmām, caur kurām idejai ir jāizdzīvo, lai tā kļūtu par ko vairāk. Mūsdienās viens no svarīgākajiem uzņēmējdarbības stūrakmeņiem ir jauni kontakti, kurus šajās dienās ieguva gan lektori, gan dalībnieki. Jaunieši uzskata, ka šī pieredze bija noderīga un nepieciešama, jo mācīties no citu pieredzes ar reāliem piemēriem ir vieglāk, nekā visu izdzīvot uz saviem pleciem. Šāda veida braucieni liek apjaust, cik daudz interesantu un skaistu ideju ir mums visapkārt.

Pēc piecu dienu mācībām jaunieši prezentēja savas biznesa idejas trīs žūrijas locekļiem. Jāatzīst, ka idejas ir gana nopietnas, sākot ar porcelāna un mākslinieka darbnīcu izveidi, melnās keramikas priekšmetu un dekoratīvo lampu izgatavošanu līdz  ievārījumu gatavošanai un trušu audzēšanai. Žūrija jauniešus mudināja uzsākt un attīstīt savas idejas un nenolaist rokas, ja kādreiz tiek pateikts „nē”. Jo dažkārt pateiktais „nē” ļauj savu ideju redzēt plašāk un no cita rakursa.

Lai jauno uzņēmēju biznesa idejas īstenotos un attīstītos, sadarbība ar konsultāciju biroju turpināsies, tiekoties individuālās konsultācijās.

Mācības notika Valsts Lauku tīkla aktivitātes “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.

Jolanta Augšpūle,

LLKC Preiļu konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru