Jaunās uzņēmējas tic savai idejai un rod attīstības iespējas

GalerijaPrint

LLKC organizētā mācību programma jauniešiem “Laukiem būt!” ir noslēgusies, un jaunieši pārdomā savas biznesa idejas, lai pieteiktos konkursā vai arī savos esošajos vai plānotajos uzņēmumos iedzīvinātu mācību laikā iegūtās prasmes. Jēkabpils konsultāciju birojs ir gandarīts par deviņu apmācību gadu rezultātu – nodibinātajiem un attīstītajiem uzņēmumiem laukos, mācību dalībnieku iesaistīšanos dažādās lauku aktivitātēs.  Motivējoša, praktiskiem ieteikumiem bagāta bija šī gada mācību noslēgumā organizētā Jēkabpils jauniešu neklātienes tikšanās ar konkursa “Laukiem būt!” iepriekšējo gadu dalībniecēm, tagad veiksmīgām uzņēmējām Ievu Puzāni, Ilonu Dilāni un Agnesi Čakšu. Viņu ceļš no konkursā prezentētās biznesa idejas līdz uzņēmuma dibināšanai un izaugsmei ir bijis  pieredzes un iedvesmas bagāts.

Ieva Puzāne ar labiem rezultātiem konkursā startēja 2013. gadā. Viņas biznesa ideja bija dārzniecības izveide. Tagad viņa jau astoņus gadus saimnieko dārzniecībā “Ratnieki”. Rādot toreiz nopirkto vēsturisko dārzniecību Viesītē, Ieva komentē: “Tā mēs sākām un tas nebija viegli”. Vecās pussabrukušās siltumnīcas bija jāatjauno. Par konkursā iegūtajiem līdzekļiem tika atjaunota pirmā stikla siltumnīca. Jau pavasarī “Ratniekos” varēja iegādāties puķu, tomātu, gurķu, papriku, agro un vēlīno kāpostu stādus. Tagad tiek apsaimniekoti 1500 m2, izaudzēti 7000 tomātu, ap 10 000 atraitnīšu, begoniju, leduspuķu stādi un vairāki tūkstoši pārējo vasaras puķu un struktūraugu stādi. Dārzniecībā var iegādāties arī dārzeņu, garšaugu stādus, lai apmeklētāji vienuviet var apmierināt savas vēlmes. Apjoms ir tik liels, cik Ieva pati var paveikt ar dzīvesbiedra atbalstu līdztekus viņa algotam darbam. Lai pagarinātu sezonu, “Ratniekos” audzē dažādu krāsu un formu tomātus, produkciju realizē gan saimniecībā uz vietas, gan izbraukuma tirdzniecībā. Šogad, kļūstot par mājražotāju, ar LEADER projekta atbalstu uzsākta trīs veidu (klasiskā sarkanā, sarkanā ar ķiploku un dzeltenā ar čili un ķiploku) tomātu sulas ražošana. No spiedpaliekām tiek gatavoti divu veidu garšaugu pulveri. Ieva ir piepildījusi vēlmi dzīvot un izveidot savu uzņēmumu laukos.  Jauniešiem viņa iesaka darīt to, kas patīk, tad viss izdosies.

Ilona Dilāne interaktīvo apmācību programmu pabeidza 2019. gada novembrī, tieši pirms gada viņa ar ģimeni bija pārcēlusies no Rīgas uz Krustpils novadu. 2020. gada janvārī Ilona iesniedza pieteikumu konkursam. Tieši šajā laikā dzima viņas uzņēmējdarbības ideja. Tagad Ilona atzīst: “Pateicoties “Laukiem būt!”, viss sākās – ar produkta demo versiju, tā tika testēta, uzlabota.” 2020. gada nogalē savās lauku mājās Variešu pagastā kopā ar vīru jau tika reģistrēta mājražošana, un pirmā produkcija varēja doties pie pircējiem. Kas ir šī produkcija? Tas ir inovatīvs ģimenes produkts – kaltētu garšaugu maisiņi “IeDillo”, kas zupai piedod īsto – bagātīgo, latvisko garšu un zupas katlā nerada garšaugu haosu. Izmantotie filtra maisiņi ir videi draudzīgi, tie ir kompostējami un sadalās. Ilona ar vīru nevienu brīdi nešaubījās, ticēja savam produktam. Daudz tiek strādāts pie tā popularizēšanas un mārketinga. Ilona atzīst, ka katrs pasūtījums rada prieku par to, ka ir novērtēts. Patlaban tiek gatavoti piecu veidu garšaugu maisījumi: klasiskais dillīgais, ar pētersīļiem, asais ar čili, medījumiem ar kadiķogām, ar kaltētiem ķiploku ziediem. Nupat radīts jauns produkts Ziemassvētku tematikā – garšvielu maisījums karstajam dzērienam. Uzņēmējdarbības uzsācējiem Ilona novēl neatlaidību ceļā uz savu mērķi.

Agnese Čakša ceļu uz macībām Jēkabpilī 2020. gada rudenī mēroja no Līvānu novada Rudzātu pagasta, kur kopā ar ģimeni bija iegādājusies māju un dzīvoja pēc atgriešanās no ārzemēm. Kad viņa, intereses vadīta, apguva keramiķes prasmes, vēl nedomāja, ka savas keramikas darbnīcas izveide un patstāvīga darbošanās šajā jomā kļūs par uzņēmējdarbību. 2021. gada sākumā konkurā “Laukiem būt!” Agnese piedalījās ar biznesa ideju “Mālkalns keramikas darbnīca”. LLKC mācības Agnesei ļoti patika, visi lektori sniedza noderīgas zināšanas, motivāciju. Piesaistot dažādus finansējuma un atbalsta veidus, darbnīca tika uzlabota, paplašināta. Darbā ar mālu Agnesei ir savs rokraksts, sava pieeja. Viņa saka, ka “savs” rodas no tā, kas pašam ir tuvs un vajadzīgs, darbos ir izmantotas dažādas tehnikas. Agneses jaunradīts produkts ir māla un dabīgu ēterisko eļļu apvienojums īpašos trauciņos, jo no neglazēta māla izstrādājuma savas porainības dēļ smarža izdalās lēnām un vienmērīgi. Izgatavotās māla karotes piestāv viņas trauku kolekcijai. Katru trauku rotā īpaša atpazīstamības zīme. Agnesei svarīga ir atgriezeniskā saite, un viņa aicina nebaidīties no kritikas un uzklausīt ieteikumus.

Agnese, tāpat kā Ieva un Ilona, nodarbojas ar to, kas pašām patīk, tic savai idejai un meklē jaunas iespējas attīstīt un pilnveidot savu produkciju.

Anita Putka,
LLKC Jēkabpils biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru