“Jātnieki” – vieta, kur atpūsties

GalerijaPrint

Brocēnu novada Blīdenes pagastā dzīvo daudzi aktīvi un strādīgi cilvēki. Vide un ainava arvien vairāk tiek sakopta. Viena no šādām aktīvām ģimenēm, kas par to rūpējas, ir Kristīne un Uldis Šampiņi, kuri saimnieko īpašumā “Jātnieki”, attīstot arī lauku tūrisma pakalpojumu.

Savu kopīgo dzīvi sākot, viņi iegādājās īpašumu “Jātnieki”. Kristīne teica: ”Draugs mani ieveda šķūnī un pateica, ka te būs mūsu kāzas”... Uldis ir galdnieks, mākslinieks. Savā īpašumā, tajā vecajā šķūnī, viņš iekārtoja galdniecības darbnīcu. Taču apkārtne bija ļoti nolaista. Saauguši krūmi, veca kūla. Lielais, skaistais ozols – brikšņos. Pieraduši dzīvot sakoptā vidē, abi jaunieši ķērās pie darba. Pļāva, zāģēja krūmus, vāca visus vecos atkritumus un pamazām 15 gadu laikā izveidoja skaistu, sakoptu sētu. Pašā pagalma vidū goda vietā ir lielais ozols, kas nupat atzīts par dižozolu. Vēl ir lielais manteļskurstenis, viens no retajiem vēstures lieciniekiem, uz kura katru gadu ligzdo stārķi. Šī dabiskā vide ar briežu bariem un skaistie saulrieti vedināja nodarboties ar tūrismu. Ja pašiem patīk, kāpēc nepadalīties ar citiem?

Kristīne un Uldis dejo Blīdenes pagasta tautas deju kolektīvā “Leti”, Kristīne māca dejas pašiem mazākajiem Blīdenes bērniem, un šīs abu iemaņas noder, arī organizējot visdažādākos pasākumus.

Ja gribi darīt – jāmācās

Stāsta Kristīne:

– Es 2017. gadā pieteicos mācībām LLKC Saldus nodaļā “Laukiem būt!”. Pieteicos ar domu – ja reiz ir tādas mācības, kāpēc ne. Mācības izvērtās interesantas un man ļoti noderīgas. Iemācījos nebaidīties, sakārtot domas, rēķināt. Ļoti noderīgi uzlikt uz papīra vēlmes un iespējas. Sapratu, ko nozīmē mārketings un reklāma, cik ļoti nepieciešams sevi, savu darbību popularizēt sociālajos tīklos. Mācību laikā izveidojās laba sadarbība ar LLKC Saldus uzņēmējdarbības konsultanti Signi Bumbieri. Man patīk organizēt un vadīt, taču nepatīk rakstīt projektus. Labi, ka ir konsultanti, kas var palīdzēt. Laba sadarbība izveidojās arī ar Saldus TIKS meitenēm. Papildus braucu mācīties par lauku tūrismu uz Jaunpili.  Sapratu, jo vairāk mācīšos, jo veiksmīgāk varēšu darboties savā topošajā biznesā. Mācību laikā ieguvu arī  jaunus draugus.

Logo

– Domājot par nākotni, sapratām, ka vajadzīgs savs logo. Kādu rītu pamostoties, radās ideja. “Jātnieki” ir māju nosaukums, tam jābūt, bet ko vēl?  Mūsu desmitgadīgā meita Renāte teica, ka tas ir elementāri. Tā kā nākotnē būs veloriksis – speciāls maršruts velotūristiem, tad jābūt ritenim – aplim. Vidū dižozols, mūsu māju lepnums, un pakavs, jo “Jātnieki”. Meita uzzīmēja pamatu, vīrs noformēja. Taču, lai būtu oficiāli – jāreģistrē. Tas nākotnē.

Ugunskristības

– Paši domājām, ka vēl neesam gatavi uzņemt viesus savā sētā. Taču bija vasara, jūlijs, mana vārdadiena. Teicu, ka vēlos svinēt sava stilā. Vienkārši un tajā pat laika oriģināli. Tā, kā būs raksturīgi tikai man. Saldus Tūrisma un informācijas centra meitenes palīdzēja izveidot afišu, biju nodibinājusi labas attiecības ar profesionālu fotogrāfi, un ielikām sociālajos tīklos uzaicinājumu uz Burciņvakaru “Jātniekos”. Vīrs iznesa lielos galdus, izveidoja bāru. Izmazgāju 50 burciņas uzkodu pasniegšanai, un meita, kurai savos desmit gados ļoti patīk gatavot, pagatavoja kokteiļus. Ar baltu veco “javu” atbrauca vietējais puisis Didzis, kurš spēlēja ģitāru un dziedāja. Tādā brīvā gaisotnē, katrs ar savu pledu, paņēmuši savu kokteilīti, ciemiņi sasēda ābeļdārzā starp jaunajām ābelītēm. Izdevās jauks pasākums mierīgā gaisotnē, vērojot saulrietu un klausoties patīkamu mūziku. Bērniem par prieku nolikām trušu mājas, jo saimniecībā ir arī truši, vistas un buļļi, jo saprotu, ka ar tūrismu vēl nevaru nopelnīt.

“Jātniekos” ir vecs šķūnītis, kurā ir dažādas vecas lietas. Padomājām, ja pasākuma laikā ir lietus, vajadzīga vieta, kur paslēpties. Sakārtojām šķūnīti, izcēlām vecās zirglietas, un sanāca atkal viena jauka vieta. 

Pirmais pasākums izdevās, un tas iedrošināja. Pēc kāda laika māsa ar savām draudzenēm vēlējās mūsu sētā sarīkot vecmeitu ballīti. Atkal kas jauns. Kopā ar vīru sarīkojām omulīgu, sirsnīgu vakaru saulrietā. Vīrs ir ne tikai koktēlnieks, bet arī muzikants. Viņš spēlē ģitāru un dzied. Šādam pasākumam vajadzīgs pavisam citāds noformējums. Mazliet padomājot, izveidoju maigu, romantisku noskaņu.

“Vecīša cimdiņš”

– Tuvojās Ziemassvētki, un kādu dienu man pazvanīja draudzene un teica: “Kāpēc mums ar bērniem jābrauc uz Ziemupi, ja varam tepat pie tevis sarīkot pasākumu. Padomā par to.” Un, tiešām tas lika saņemties un padomāt, ko varētu darīt. Sagatavoju scenāriju pasakai par vecīša cimdiņu. Taču viena to nevarēšu, tāpēc labi, ka ir atraktīvā māsa Inga un draudzenes Iveta un Inga, kaimiņiene Anna. Nu sākās aizrautīga gatavošanās, sadalījām zonas, par kurām katra meitene būs atbildīga. Savā sētā negribu neko mākslīgu, gribu visu dabīgu. Dabīga lielā egle ar dabīgiem rotājumiem. Radošās darbnīcas no galdnieka darbnīcā atrodamajiem materiāliem. Kad scenārijs bija pārrunāts ar meitenēm, sapratu, ka jāpalaiž reklāma. Saldus Tūrisma un informācijas centra meitenes izveidoja afišu, ieliku sociālajos tīklos un zvanīju, sūtīju e-pastus uz skolām. Braucu un liku afišas pie bērnudārziem. Tad gaidīju. Vienu nedēļu – klusums. Otru nedēļu – klusums. Nodomāju, nu, labi. Nekas nesanāks. Taču trešajā nedēļā sāka pieteikties bērnu grupas no dažādām skolām. Visvairāk no Jelgavas skolām, Druvas, Saldus. Pieteicās 22 grupas.  Bija atbraukuši arī no Ziemupes izlūkot, ko mēs piedāvājam. Desmit dienas no rīta līdz vakaram bija nopietns darbs, un tas lika saprast, vai tas ir tas, ko vēlējāmies sasniegt, vai tiešām kam tādam esam gatavi. Vai izklaides tūrisms ir mūsu aicinājums. Gandarījums par paveikto bija liels. Atsauksmes labas.     

Pasākums ar zirgiem

– “Jātniekos” pasākumi notiek tad, kad ir iedvesma kaut ko darīt. Pašlaik tas vairāk ir draugiem un ģimenei. Taču ne jau vienmēr viss iet gludi. Rīkojot pasākumu ar četriem zirgiem, saskārāmies ar dažādām problēmām. Aicinājām piedalīties meitenes ar saviem zirgiem, kurām tas ir hobijs. Katra zirga saimniece ir īpaša un saskata otrā konkurenti, tāpēc nelabprāt komunicēja savā starpā. Šoreiz mums bija vairāk uzmanības jāvelta jātniecēm, nevis atnākušajiem skatītājiem. Lai pasākums būtu interesants, jātniecēm bija jāveic dažādas stafetes gan ar zirgiem, gan pašām. Atrisinot šīs problēmas, esam gudrāki un nākotnē zināsim, kā izvairīties no tā un ko darīt.

Pašlaik mūsu mērķis ir radīt jautrus pasākumus. Lai cilvēkiem ir vieta, kur atpūsties laukā, svaigā gaisā, jo visa dzīve paiet telpās pie datoriem. Katrs pasākums liek pašiem savākties un izveidot jaunu vietu. Ugunskura vietu, lapeni, šķūnīti. Daudz palīdzēja draudzenes ar saviem vīriem. Mana mamma spēlē akordeonu un vada latvju dančus. Tas viss kopā veido ģimeniskumu, un kopā mēs varam. Paldies visai manai ģimenei un draugiem.

Nākotne

– Nākotnes plāni mums saistās ar velotūrismu. Iegādāsimies  velosipēdus, lai tūristi, kam nav pašiem savi, var ņemt un braukt.  Maršrutā būs velobrauciens arī uz kaimiņu pagastu Remti, kur atklāta lauku sēta “Taciņa”, mini zoodārzs “Silavas”, lauku sēta “Kaijas” un Remtes parks ar Medību torni, Mīlestības ozolu. Priecāsimies, ja varēsim īstenot savus sapņus un radīt cilvēkiem vietu, kur aktīvi atpūsties. “Jātnieki” ir  vieta, kur atpūsties Blīdenes pagastā.

Ilze Tomanoviča,

Brocēnu novada lauku attīstības konsultante

Foto: no Šampiņu ģimenes arhīva

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru