Jānis Treigūts – jauns un uzņēmīgs puķu audzētājs

GalerijaPrint

Ierodoties Vecpils pagasta zemnieku saimniecības “Riteņi” sētā, apkārt valda ziemas miers, un šobrīd siltumnīcas vēl tikai gaida jaunās sezonas sākšanos. Taču mājas garāžā zem sildāmajām lampām kastītēs jau dīgst pirmās begonijas, tās iesētas janvāra sākumā.

Saimnieks Jānis Treigūts “Riteņos” jau gandrīz desmit gadu pārņēmis saimniecību no saviem vecākiem un nodarbojas ar puķu audzēšanu. Pirms tam Treigūtu ģimene izmēģinājusi gan dārzeņu audzēšanu, gan lopkopību.

Saimniecība attīstījusies lēnām, un visas zināšanas gūtas ar pašu pieredzi. Jānis pēc izglītības ir automehāniķis. Arī vecāku izglītība nav saistīta ar dārzkopību, taču tas ne mirkli nav biedējis darboties. Jāņa mammai Maijai par katru gadu ir izveidota darba burtnīca, tur arī viss tiek smalki uzskaitīts, kad un kādi darbi izdarīti. Piemēram, kad veikta mēslošana vai miglošana pret dažādām slimībām. “Tas ļoti palīdz turpmākam darbam, jo tiek audzēts ļoti daudz puķu veidu, un visu prātā paturēt nav iespējams,” atzīst Maija. Protams, ir bijušas dažādas ķibeles un pieļautas kļūdas. “Galvenais, otrreiz neuzkāpt uz tā paša grābekļa, vienreiz jau piedodams,” tā Jānis.

Darbi, ko darīt, ir visu cauru gadu, bet, sākot ar aprīli, kas iesākas ar atraitnītēm, un beidzot ar oktobri, kad tiek tirgotas mārtiņrozes, to varot saukt par sezonu. Visaktīvākā darba diena gadā ir Mātes diena. Šeit Jānis smejoties, saka: “Bet savai mammai šajā dienā gan nākas dāvināt kādu suvenīru.” Pēc pēdējo mārtiņrožu iztirgošanas laiks izdarīt vasarā neiespētos darbus. Sezonā darba diena sākas jau ap plkst. 5 no rīta. Saimniecībā Jānis saimnieko divatā ar savu mammu Maiju, sezonā tiek algota pārdevēja.

Gadatirgos viņi piedaloties reti, galvenokārt izaudzētās puķes tiek vestas un pārdotas Liepājas Pētertirgū. Sezonas laikā z/s “Riteņi” esošās siltumnīcas ir atvērtas ikvienam un puķes izvēlēties var arī šeit uz vietas. Papildus par reklāmu vairs nevajagot domāt, klienti paši brauc un iesaka citiem. Abi uzņēmēji atzīst, ka klientam galvenais ir kvalitāte un arī daudzveidība. Tāpēc katrā izaudzētajā puķē tiek ieguldīts milzīgs darbs, un ar katru sezonu tiek mēģināts piedāvājuma klāstā iekļaut kaut ko jaunu.

Jānis cenšas, lai, jaunu sezonu uzsākot, izdotos arī saimniecību pilnveidot. Taču viņi pilnveido tik daudz, cik pašu spēkiem iespējams. Atbalsta programmas izmantotas vien pirmsākumos, kad visa darbība vēl bija Jāņa mammas rokās. Tad tika iegādātas pamata lietas, lai uzsāktu puķu audzēšanu. Sākumā tas esot svarīgi, lai veiksmīgi uzsāktu darboties, taču šobrīd par projektu rakstīšanu netiekot domāts, jo pietiekot ar esošajām siltumnīcām.

Runājot ar Jāni, ir jūtama tā īpašā dzirkstele un pārliecība par savu izvēli dzīvot un strādāt laukos. Viņš ar patiesu interesi dalās savās zināšanās un aizrautīgi stāsta par savu nodarbošanos, kas varbūt kādam no malas varētu šķist garlaicīga. Uz nākotni jaunais uzņēmējs raugās ar drošu skatu un atzīst: “Galvenais ir darīt un darīt to, kas pašam patīk.”

Liene Zaula,

LLKC Liepājas nodaļas lauku attīstības konsultante

 

Foto galerija: 

Komentāri

Brīnišķīgi cilvēki, kuru ar mīlestību audzētie un lolotie stādiņi aug un zied griezdamies, priecēdami ar savu krāšņumu. Jau kuro gadu braucu, un vienmēr ir arī kas jauns, neredzēts.

Pievienot komentāru