Daudz jaunu iespaidu par lauksaimniecības profesijām

GalerijaPrint

Sākoties jaunajam mācību gadam, arī LLKC Dobeles nodaļa uzsāk aktīvu darbību skolās, lai popularizētu uzņēmējdarbības iespējas laukos.

Pirmo reizi 25. septembrī viesojāmies Gardenes pamatskolā, kur notika informatīvs pasākums. Četrdesmit astoņi sestās līdz devītās klases skolēni un viņu audzinātāji noskatījās LLKC Tērvetes novada lauku attīstības konsultantes Montas Mantrovas sagatavoto prezentāciju. Tika arī demonstrēta filmiņa par Sprīdīša ceļojumu pie Tērvetes novada uzņēmējiem. Skolēniem tika uzdoti konkursa jautājumi, par pareizajām atbildēm viņi saņēma nelielas, mācībām noderīgas balvas.  

Nākošajā dienā turpinājām pagājušajā gadā iesākto draudzību ar Mežinieku pamatskolu. Šoreiz šīs skolas septītās un astotās klases audzēkņus, kopskaitā deviņpadsmit un divas skolotājas, vedām iepazīties ar Dobeles novada uzņēmējiem. Tika apmeklēti četri uzņēmumi.

SIA “Daudziņi” Bērzes pagastā

SIA “Daudziņi” saimnieko nepilnos 3 ha lauksaimniecībā izmantojamā zemē. Siltumnīcās tiek audzēti ap 60 šķirņu tomāti, melones, arbūzi, garšaugi, kā arī vairāki eksotiski augi un dārzeņi, piemēram, vīģes, kivano, momordika, švammes gurķi, laginārijas, zemesrieksti, zelta jāņogas, peļu arbūzi u.c. Iveta Otikova, kura pēc izglītības ir bioloģe un divās skolās strādā par pasniedzēju, prasmīgi veica skolēnu iepazīstināšanu ar plašo “Saliņu” dārza augu kolekciju. Notika arī nelieli konkursi –  vajadzēja atpazīt augus. Jaunais saimnieks Kaspars Otikovs dalījās pieredzē par saimniekošanu savos laukos, par dārzeņu realizāciju un ES finansējuma piesaisti jaunas, modernas siltumnīcas būvei. Tika uzsvērta arī izglītības loma biznesā. Bija iespēja nogaršot dārzā augošos dārzeņus, ogas un garšaugus, kā arī jau novāktos arbūzus un melones.

Aitu saimniecība “Zariņi” Dobeles pagastā

Saimniecībā “Zariņi” tiek turētas 120 Latvijas tumšgalves šķirnes aitu mātes, audzētas zemenes un ķiploki. Saimniece Ineta Meldere-Kazāka, sagaidot skolēnus, sākumā izstāstīja par saimniecības vēsturi, uzsverot, ka ir saglabājušies 17. gadsimta arhīva materiāli par “Zariņos” kādreiz bijušo Dobes muižu. Skolēniem bija iespēja aitas pabarot un izlaist ganībās, uzzināt par aitkopības rentabilitāti, jēru un vilnas realizāciju. Tika uzsvērta daudznozaru saimniecības nozīme biznesā. Saimniecībā ir mazā traktortehnika, tā ieinteresēja zēnus. Šeit arī tiek īstenots ESF projekts. Zariņos šobrīd tiek uzstādīts vēja ģenerators elektrības ražošanai. Bija iespēja redzēt vēja ģeneratoru guļus stāvoklī un apjaust tā spārnu lielumu.    

SIA “100 grami dabas” Dobelē

Dobeles pilsētā tika apmeklēts vietējo ražotāju veikals “Visu vai neko!”, kas darbojas jau trīs gadus. SIA “100 grami dabas” valdes locekles Ilona Zaķe un Santa Gūtmane skolēniem izstāstīja par savas uzņēmējdarbības sākšanas izšķirošajiem faktoriem, par pirmajām veiksmēm un neveiksmēm, par SIA nosaukuma izvēli (iesākumā nodarbošanās bija veselīgo tēju izplatīšana, kuras bija fasētas 100 gramu paciņās). Sadarbības rezultātā ar mājražotājiem un amatniekiem ir atvērts veikals un produkcijas klāsts ir ievērojami paplašinājies, bet tiek ievērota sākotnējā koncepcija – veselībai nekaitīgu, dabīgu produktu izplatīšana. Preci veikalam piegādā vairāk nekā 80 sadarbības partneri. Lai raitāk notiktu preču realizācija, notiek arī izbraukumu tirdzniecības dažādos tirdziņos, svētkos, pasākumos un izstādēs.  Ilona Zaķe ir reģistrējusies arī kā pašnodarbinātā. Viņa jau otro gadu nodarbojas ar dizaina krūžu apdruku. Datorā apstrādā fotogrāfijas un speciālā iekārtā uzdrukā (krāsa tiek iededzināta) uz krūzēm. Šis process skolēniem tika nodemonstrēts, un Mežinieku skola saņēma dāvanā uz vietas tapušo krūzi ar Dobeles skatu.    

Kafejnīca “Sprīdītis” Dobelē

Kafejnīca atrodas blakus veikalam “Visu vai neko!’. Tur tika paēstas gardas pusdienas, kas pagatavotas no vietējiem produktiem. LLKC Dobeles konsultāciju biroja  uzņēmējdarbības konsultante Raimonda Ribikauska skolēniem sniedza priekšstatu par uzņēmējdarbību ēdināšanas sektorā. Arī par to, cik svarīga šajā nozarē ir sadarbība ar vietējiem lauksaimniekiem kvalitatīvas izejvielas piegādē.  

Skolēni pasākumu norisē bija ieinteresēti, aktīvi iesaistījās diskusijās un uzdeva jautājumus uzņēmējiem. Sadarbība ar šīm skolām noteikti turpināsies. Skolotāji, kuri piedalījās pasākumos, atzīmēja, ka tie ir interesanti, lietderīgi un izglītojoši. Skolēni guva daudz jaunu iespaidu par lauksaimniecības profesijām un uzņēmējdarbību.

Pasākumi norisinājās Valsts Lauku tīkla aktivitātes „Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošajās skolās” ietvaros.

Raimonda Ribikauska,   

LLKC Dobeles konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru