Balvu puses jaunieši iesaistās lauku uzņēmējdarbībā

GalerijaPrint

 LLKC Balvu nodaļa jūlijā organizēja mācības jauniešiem, kurās piedalījās interesenti no Balvu, Baltinavas, Viļakas un Rugāju novadiem.

 Mācības notika no 9. līdz 22. jūlijam Valsts Lauku tīkla pasākuma „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ar mērķi aktivizēt jauniešus, kuri vēlas mācīties un uzsākt vai attīstīt savu uzņēmējdarbību laukos, kā arī informēt un izglītot lauku jauniešus par uzņēmējdarbībā sniegtajām iespējām. Pasākumā piedalījās jaunieši vecumā no 18 līdz 30 gadiem.

 Pasākums sākās ar informatīvo dienu, kuras laikā tika sniegta informācija par pasākuma gaitu, noteikumiem un gaidāmo rezultātu. Jaunieši uzzināja par iespēju piedalīties LLKC organizētajā konkursā „Laukiem būt!”. Visas informatīvās dienas garumā dalībniekiem bija iespēja uzzināt par finansējuma piesaistīšanas iespējām laukos biznesa uzsākšanai, uzdot jautājumus ALTUM pārstāvei. Par piedāvātajiem aktīvās nodarbinātības pasākumiem stāstīja NVA pārstāve I. Ločmele. Jaunieši uzzināja labas prakses piemērus un projektu pieredzi no jaunajiem lauku uzņēmējiem – Ulda Arnicāna un Līnas Barovskas. Viņi dalījās savā pieredzē par 2013. gada šāda veida mācībām, kurās abi mācījās un piedalījās konkursā „Laukiem būt!”, gūstot attiecīgi 1. un 7. vietu.

 Interaktīvai programmai „Tu vari vairāk” pieteicās 12 jaunieši no Balvu, Baltinavas, Viļakas un Rugāju novadiem. Mācības risinājās piecas dienas. To mērķis bija īsā laikā apmācīt jauniešus par ideju ģenerēšanu un analīzi, biznesa plānu veidošanu un projektu izstrādi.

 Pirmajās divās dienās ekonomists un mārketinga konsultants Aigars Plotkāns jauniešiem radīja brīvu un atraisītu atmosfēru, kuras laikā viņi iepazina cits citu, uzzināja, ka veiksmīgas uzņēmējdarbības pamatā ir laba ideja, virzīja to darbībā un izstrādāja ideju attīstības stratēģiju.

 Pasākuma dalībniece Zanda atzīst:„Man vislabāk patika Aigara Plotkāna lekcijas, kuras grūti nosaukt par lekcijām, drīzāk varētu dēvēt par treniņu. Viņš palīdzēja mums izvirzīt mērķus, kas būtībā ir pirmais svarīgākais uzdevums gan biznesā, gan dzīvē”.

 Trešajā un ceturtajā mācību dienā finanšu konsultants un ekonomikas zinātņu maģistrs K. Litaunieks stāstīja par uzņēmējdarbības pamatiem un ražošanas resursiem. Jaunieši uzzināja, ka biznesa plāns ir labas idejas pamats, analizēja tā sastāvdaļas, apguva finanšu plānošanu. Par grāmatvedības pamatiem un dokumentu aizpildīšanu topošajiem uzņēmējiem pastāstīja Balvu konsultāciju biroja grāmatvedības konsultante A. Šmate. Ar praktiskiem piemēriem dalībnieki centās izprast grāmatvedības dokumentu aizpildīšanu, kopīgi diskutējot un veicot uzdevumus. Šīs zināšanas nepieciešamas gan biznesa plāna gatavošanai, gan uzņēmējdarbības uzsākšanai un veikšanai.

 Mācību laikā jauniešiem bija iespēja uzdot jautājumus un konsultēties ar uzņēmējdarbības konsultanti Lieni Ivanovu par finansējuma piesaistīšanas instrumentiem laukos no Eiropas Savienības strukturālajiem fondiem, par rīcības plānu pieteikumu izstrādi un biznesa prezentēšanas prasmēm. Jaunieši apzinīgi bija apmeklējuši visas mācību dienas un ieklausījās visos ieteikumos. Lai arī katram jaunietim bija sava biznesa ideja, tomēr jau no paša rīta zālē valdīja satraukums. Spriedzes mazināšanai noslēguma dienas pirmā daļa tika veltīta pārrunām par topošo uzņēmēju iesaistīšanos dažādos atbalsta pasākumos, kā arī iesaistīšanos NVO sektoram paredzētajās programmās, par ko pastāstīja „Balvu rajona partnerības” administrācijas vadītāja S. Tomsone.

 Prezentācija izvērtās par aizraujošu pasākumu, kuras laikā ikvienam bija iespēja analizēt dzirdēto un redzēto. Pasākuma rīkotāji bija patīkami pārsteigti par jauniešu aktivitāti, ideju pārbagātību un vēlēšanos palikt laukos, lai uzsāktu savu uzņēmējdarbību. Biznesa ideju daudzveidība un to pasniegšanas kvalitāte liecina par jauno cilvēku daudzpusīgo domāšanu un prasmi izmantot mācībās iegūtās zināšanas. Jaunieši prezentēja idejas par dažādām jomām – reitterapiju, elektriķa pakalpojumiem, sukāžu ražošanu, atpūtas kompleksu pie ūdens, lauku vistu olu ražošanu, koka suvenīru noformēšanu, griķu sēnalu spilvenu ražošanu, izklaides pakalpojumiem, gaļas lopkopību, zobārstniecību, bērnu apģērbu šūšanu, pat „Latvijas zilās” šķirnes govju popularizēšanu Latvijas ZA daļā.

 Par teicami paveikto darbu katrs dalībnieks saņēma sertifikātu par interaktīvās mācību programmas „Tu vari vairāk!” apgūšanu. Šis dokuments katram jaunietim dod iespēju piedalīties konkursā „Laukiem būt!” un pretendēt uz naudas balvu sava biznesa uzsākšanai.

 Pasākuma dalībnieki atzinuši, ka šo divu nedēļu laikā ieguvuši ne vien zināšanas, idejas un pieredzi, bet arī jaunus draugus, kontaktus un iespēju attīstīties, saņemot atbalstu.

 „Šajā pasākumā man patika tas, ka lekcijas pasniedza zinoši un ļoti jauki lektori. No mācībām galvenokārt tika iegūtas zināšanas, jauni draugi un paziņas. Papildināju zināšanas par biznesa plāna izstrādi, kā arī apguvu nedaudz no grāmatvedības, ko iepriekš nebiju mācījusies. Es noteikti ieteiktu nākošgad piedalīties arī citiem jauniešiem šādās mācībās, jo šeit var nodibināt kontaktus, kā arī iegūt jaunas zināšanas un pēc šīm mācībām piedalīties konkursā un varbūt uzvarēt. Turklāt šīs mācības organizē ļoti jaukā, zinošā un dzīvespriecīgā Liene, kura ir gatava palīdzēt, kad vien ir nepieciešams”, saka pasākuma jaunākā dalībniece Madara Laicāne.

 Savukārt Zanda Arnicāne, gūstot augstāko vērtējumu citu pasākuma dalībnieku vērtējumā, secina: „Konkurss ”Laukiem būt!” ir lieliska iespēja jauniešiem saņemties un darīt, jo katram no mums noslēguma prezentācijā bija skaļi jāpaziņo visiem, ko mēs darīsim, un tagad mums tas jāīsteno. Manā gadījumā tā ir bērnu apģērbu šūšanas studija „KIDDREAMS”. Liels paldies, mūsu labajam gariņam – Lienei Ivanovai. Un lai visiem izdodas ar mērķu izvirzīšanu, jo mums ir potenciāls un mēs to liksim lietā!”

 Ēriks Keišs savu biznesa ideju prezentēja ar lielu aizrautību un radīja iespaidu, ka viņa plānotā ražotne nupat varētu uzsākt veiksmīgi darboties. Viņš varētu būt tas uzņēmējs, kuram piemīt labas tirgotāja prasmes. „Man personīgi patika darboties ar pedagogiem. Šīs stundas ir ar to neparastas, ka pārvērtās par diskusijām. Tas ir ļoti labi. Vēl es apguvu zināšanas par mārketinga tirgus trikiem, kā panākt, lai tavu produktu „izķer” no veikalu plauktiem. Mācību beigās radās grupas draudzīgs kolektīvs un jauni draugi,” tā saka Ēriks.

 Arī pasākuma moderatorei, uzņēmējdarbības konsultantei Lienei Ivanovai šis bija interesants laiks, gūstot pieredzi komunikācijā ar jaunāko paaudzi, apzinoties, ka var dalīties savā pieredzē un sniegt zināšanas citiem, paralēli mācīties no viņiem spēju uzdrīkstēties, riskēt un būt optimistei.

Nepšaubāmi – Latvijas lauku ieguvums ir jauni, enerģiski uzņēmēji, kuri ražos produktus ar pievienoto vērtību, iesaistīsies infrastruktūras kvalitātes nodrošināšanā un pakalpojumu sniegšanā, un kuri neplāno uzsākt dzīvi ārpus Latvijas.

 Jauniešiem, kuri ieguvuši sertifikātu šajās mācībās, ir iespēja piedalīties biznesa plānu konkursā „Laukiem būt!”, līdz 25. augustam iesniedzot savus pieteikumus un biznesa plānus LLKC attiecīgajā nodaļā. Konkursa mērķis ir atbalstīt jauniešus lauku teritorijās īstenot savas uzņēmējdarbības idejas. Konkursa uzvarētāji tiks izvērtēti un apbalvoti ar naudas balvām un diplomiem 13. novembrī.

 Liene Ivanova,

LLKC Balvu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante 

Foto galerija: 

Komentāri

Pievienot komentāru