Ar izdomu un rūpēm par mājražotājiem un amatniekiem

GalerijaPrint

Mūs visus ir pārņēmusi taupīšana, skatoties uz to, kas notiek ar cenām visām precēm un pakalpojumiem. Jāsaka, ka tas tagad ir populāri. Arī  LLKC Valkas konsultāciju birojs iekrita šīs popularitātes vilnī un noorganizēja izglītojošo semināru par tematu “Ekonomiska un idejām bagāta saimniekošana, radot jaunus mājražošanas produktus”. Tas nemaz nebija grūti, ja mūsu pusē, tepat Rūjienā, dzīvo un strādā visā Latvijā (pateicoties izdevumiem “Praktiskais Latvietis” u. c. un televīzijai, gan ReTv, gan TV24) zināma saimniece Guna Ķibere, kura labprāt dalās ar savām zināšanām, kā saimniekot taupīgi un tajā pat laikā ar izdomu.

Tomēr šoreiz vairāk par to, ko Guna Ķibere vēl dara. Nu jau vairāk kā gadu viņa ir Uzņēmējdarbības atbalsta speciāliste Valmieras novada pašvaldībā. Darba pienākumi liek Gunai vairāk domāt par mazo mājražotāju atbalstu un to, kā palīdzēt viņiem ar savas saražotās produkcijas realizāciju. Kamēr Guna pati savas aktivitātes vairāk izvērš sociālajos tīklos, regulāri papildinot ar jaunām receptēm savu FB lapu “Gunas maize”. Tajā nu jau labu laiku nav vairs tikai maizes receptes, bet arī dažādu taupīgi un ne tik taupīgi, bet vienkārši pagatavojamu  ēdienu receptes.

Ieskatam “Gunas maizes” pirmā pamatmīklas recepte:


 1 litrs silta ūdens

1 ēd. kar. sāls

2 ēd. kar. cukurs

30 g Rīgas raugs vai 15 g sausais raugs

1 ola

Milti ~1,2 kg, skaties, lai būtu tik bieza kā klimpu mīkla, varbūt drusku biezāka.

Visu samīca un raudzē kādas 40 min., tad liek formiņās. Es lieku kēksa formās – iznāk 3 kukulīši. Var likt arī dziļajā cepešpannā un cept visu uzreiz. Cep elektriskajā plītī 230/250 max. temp. ~45 minūtes.

Piedevas: ķimenes, linsēklas, rīvēts siers, klijas, auzu pārslas, paprika, cepti sīpoli, rupjmaizes rīvmaize. Mainot piedevas, var pagatavot  visādas citādas maizes.


 Turpat atrodama arī viņas jaunākā interese – pētījums par Valmieras novada teritorijā izstrādāto un atpazīstamo ēdienu receptēm no “padomju laika”, kuru oriģinālus Guna meklē arhīvā. Viņa saka: “Jo vairāk pētu, jo vairāk pārliecinos, cik izdomas bagāti bija mūsu pavāri un konditori. Produktu klāsts nebija plašā izvēlē, bet cik daudz jaunu recepšu izdomāts! Mēs pamatoti varam lepoties ar saviem konditoriem un pavāriem, kuri tolaik strādāja sabiedriskajā ēdināšanā.” Kā rezultāts šim darbam ir Valmieras novada mājaslapā izveidotā sadaļa: https://www.valmierasnovads.lv/sabiedriba/vietvardu-receptes/, tajā var atrast informāciju ne tikai par, šķiet, visā Latvijā atpazīstamajiem  Valmieras vai Rūjienas salātiem, bet arī par mazāk zināmiem vai piemirstiem ēdieniem kā “ Matīšu mednieciņi”, “ Burtnieku zandarts”, “Rūjas salāti” un citiem. Ir informācija arī par tortēm, kuru nosaukumos ir vietvārdi Salaca un Rūja. Viens no interesantākajiem atradumiem ir dzēriens “Rūjas veldze”, kura sastāvā ir kafija, ābolu vai dzērveņu sula un ūdens. Pievienojot ledu, tas ir uzmundrinošs un atspirdzinošs dzēriens gan svētku galdā, gan karstā vasaras dienā.

Ļoti noderīga ir  informācija, kuru Valmieras novada pašvaldībai, uzņēmējiem un arī iedzīvotājiem sagatavo Guna Ķibere, ir katalogs. Tas sastāv no divām daļām, no kurām vienā ir apkopots piedāvājums no vietējiem mazajiem pārtikas mājražotājiem, bet otrs no novada amatnieku piedāvājuma. Kataloga primārais mērķis ir pašvaldības iestādēm un uzņēmējiem palīdzēt izvēlēties prezentācijas materiālus un dāvanas no tā, kas tapis Valmieras novadā. Tāpēc arī katalogos apkopotais piedāvājums tiek vienmēr aktualizēts un atkārtoti izsūtīts. Jau tad, kad bija Rūjienas novads un Gunai, kura aktīvi darbojas arī Rūjienas  amatnieku biedrībā “Rūzeles”, iesaistoties bija izveidojusies sadarbība starp pašvaldību un biedrību, lai nodrošinātu prezentācijas materiālus un dāvanas pašvaldības vajadzībām. Tagad šī tradīcija turpinās visā lielajā Valmieras novadā, jo, kā uzskata Guna, ir svarīgi, ka pašvaldība sevi parāda ar pašu cilvēku veikumu, tādējādi ne tikai atbalstot, bet arī popularizējot vietējos mazos uzņēmējus.

Vēl viena Gunas Ķiberes darba joma ir sadarbības veidošana ar partneriem ārvalstīs, lai palīdzētu vietējiem pārtikas mājražotājiem un amatniekiem realizēt savu produkciju. Rūjienai jau vairākus gadus  ir sadarbība ar Japānas pilsētu Higašikavu, bet Japāna ir pārāk tālu, lai tur regulāri nodrošinātu preču piegādi, tomēr turp tiek sūtīti amatnieku darinājumi, jo japāņi ļoti novērtē ar rokām darinātas lietas. Paralēli notiek aktīva sadarbība ar Vācijas pilsētām, kurās ne tikai Ziemassvētku tirdziņos, bet nu jau arī pastāvīgi tiks nodrošināta Valmieras novada mājražotāju produkcijas tirgošana. Tas ir nopietns finansiāls atbalsta mazajiem uzņēmējiem, jo nav noslēpums, ka pirktspēja Latvijas iedzīvotājiem varētu būt labāka un nav mazsvarīgi arī tas, ka mēs katrs pats labprāt gādājam krājumus ziemai dažādu konservējumu veidā, līdz ar to pērkam mazāk.

Pašvaldībā Gunas Ķiberes darbs ir arī organizēt  saražotās lauksaimniecības produkcijas un pārstrādāto produktu realizāciju uz vietas. Valmieras novada pašvaldība ir pirmā pašvaldība Latvijā, kas ieviesusi Skandināvijā populāro REKO tirdzniecības modeli. Tas nozīmē, ka viss balstās uz iepriekš veiktiem pasūtījumiem, jo visi pirkumi un  pasūtījumi tiek izsniegti 1 stundas laikā. Tirdziņš darbojas vienu reizi nedēļā Valmieras tirgus teritorijā un notiek katru ceturtdienu. Tā ir lieliska iespēja satikties pircējam un pārdevējam, kas rada uzticību. Guna Ķibere arī atzīst, ka ne jau viss iet gludi, jo ir gan kāpumi, gan kritumi tirdziņa darbībā, bet, kā saka pati Guna: “Pats galvenais, lai REKO Valmiera darbotos. Arvien vairāk cilvēku grib zināt, no kā sastāv viņu ēdiens, kā tas audzēts un gatavots. Pērkot no vietējā zemnieka vai mājražotāja, ir iespēja iegūt kvalitatīvus un svaigus produktus, turklāt šādā veidā ir iespēja atbalstīt savējos. Cilvēki ļoti novērtē iespēju pirkt kvalitatīvus produktus no zināmiem zemniekiem! Tādēļ  turpināsim stāstīt par mūsu saimniekiem un viņu saražoto produkciju. Tāpat turpināsim aicināt pircējus apmeklēt REKO Valmiera”.

Guna ir cilvēks, par kura darbošanos pašvaldības darbā, sabiedriskajos projektos, gan arī pašas hobijos var rakstīt vēl un vēl, jo viņa ir atvērta un ļoti pretimnākoša. Tāpēc noteikti taps vēl kāds raksts par viņu.

Valda Empele,
LLKC Valkas KB uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru