Apzina idejas lauku vides sakārtošanai un attīstībai

Rīgas rajona Lauku attīstības biedrība (RRLAB), lai noteiktu turpmākās vajadzības un rīcības LEADER pasākumu ietvaros, aicināja ikvienu interesentu piedalīties vienā no „Ideju darbnīcas” darba grupām. Tās tika rīkotas martā, un to laikā tika apzinātas un apkopotas vietējo iedzīvotāju vajadzības, idejas, kā arī redzējums par vietējās teritorijas attīstību, to veicinošajiem un kavējošajiem faktoriem. RRLAB darbības teritorija ir Siguldas, Sējas, Mālpils, Inčukalna un Krimuldas novadi.

 RRLAB kopumā noorganizēja deviņas „Ideju darbnīcas” darba grupas, kas darbojās no 9. līdz 26. martam Sējā, Allažu pagastā, Siguldas pilsētā, Raganā, Siguldas pagastā, Mālpilī, Inčukalnā, Vangažos un Mores pagastā. Iedzīvotāju atsaucība bija negaidīti liela, rekordliels dalībnieku skaits bija Siguldas pagasta darba grupā. Darba grupu vadītāja bija pieredzējusī Ausma Pastore. Piedalījās visdažādāko iedzīvotāju grupu pārstāvji – pastāvīgi teritorijā dzīvojošie un ekonomiski aktīvie iedzīvotāji, uzņēmēji, skolu pārstāvji, sabiedriskās sociālās, sporta un jaunrades organizācijas, t. sk. dažādi pašdarbības kolektīvi, vietējie mazie lauksaimnieki un mājražotāji, pašvaldību un pagasta iestāžu darbinieki, vides aizsardzības sfēras pārstāvji, dažādu interešu grupu pārstāvji (māmiņu klubs, mednieku un makšķernieku klubs u. c.). Darba grupās tika noteiktas katras kopienas attīstības iniciatīvas un risināti konkrētās teritorijas aktuālie jautājumi, kas pēc tam aktīvi tika apspriesti mazo darba grupa laikā.

 

„Ideju darbnīcas” laikā dalībnieki tika iepazīstināti ar katras konkrētās teritorijas „profilu”, kurā apkopota informācija par iedzīvotāju struktūru, pieejamajiem pakalpojumiem un iestādēm, tūrismu, dabas un kultūras resursiem, tautsaimniecību, mājražotājiem, nevalstiskajām organizācijām, jauniešiem, īstenotajiem Eiropas Savienības līdzfinansējuma investīciju projektiem, kā arī apkopots katras pašvaldības teritorijas attīstības redzējums. Dalībnieki tika iepazīstināti arī ar LEADER aktivitāšu vadlīnijām, uz kurām balstoties un sadaloties 6–8 cilvēku lielās darba grupās, tika apspriests un uz darba lapām izveidots iedzīvotāju teritorijas attīstības redzējums. Idejas, vēlmes un vajadzības bija visdažādākās – sākot no dažādam apmācībām un beidzot ar investīciju piesaisti infrastruktūras sakārtošanai un labiekārtošanai. Bet pats svarīgākais bija tas, ka visas šīs idejas bija tik tiešām iedzīvotājiem svarīgas un nepieciešamas, piemēram, Mores pagasta iedzīvotāji visi kā viens uzsvēra infrastruktūras sakārtošanas nepieciešamību, sporta laukuma izveidi, estrādes izveidi un vēl ļoti daudz vērtīgu ideju. Un, protams, cilvēkiem bija iespēja iepazīt citam citu mazliet tuvāk.

Pēc „Ideju darbnīcas” darba grupu cikla noslēguma Ausma Pastore veiks apkopojumu, balstoties uz vietējo kopienu izteiktajām vēlmēm un vajadzībām. Šobrīd nākamais lielais solis, ko veiks RRLAB, – līdz 2015. gada beigām tiks izstrādāta attīstības stratēģija jaunajam LAP 2014.–2020. gada periodam, uz kuras balstoties, sākot ar 2016. gadu tiks izsludināta pieeja LEADER projektu apguvei un īstenošanai biedrības darbības teritorijā.

Nelda Mikanova,

LLKC Pierīgas konsultāciju biroja Siguldas novada lauku attīstības konsultante

 

Uzziņai. Atgādinām, ka LEADER ir mērķtiecīgas un savstarpēji koordinētas aktivitātes lauku attīstībai, kuras rosina sabiedrību meklēt jaunus risinājumus esošajām lauku problēmām. LEADER būtība ir uzlabot dzīves kvalitāti cilvēkam laukos, domājot gan par ekonomiskajiem, sociālajiem uzlabojumiem un vides saglabāšanas iespējām. LEADER vīzija – ar dzīvi apmierināts cilvēks laukos, kas spēj realizēt savas ekonomiskās un sociālās vajadzības pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai. Ko paredz un ko LEADER dod lauku iedzīvotājiem? Pieeja tiek balstīta uz vietējās attīstības stratēģijas izstrādi, kas paredzētas skaidri noteiktu vietēja līmeņa problēmu risināšanai, kas aktuālas konkrētās lauku teritorijas iedzīvotājiem, kā arī nosaka vietējās teritorijas attīstības prioritātes. Stratēģijas izstrādē un īstenošanā tiek izmantota apvērsta pieeja, kas nosaka aktīvu iedzīvotāju iesaistīšanu gan stratēģijas izstrādē, gan apstiprināšanā un stratēģijas īstenošanā. LEADER paredz iespēju veicināt sadarbību starp lauku iedzīvotājiem, partnerībām vietējā, nacionālā un starptautiskā līmenī, kā arī attīstīt vietējo partnerību sadarbības tīklu informācijas un pieredzes apmaiņai. LEADER dod iespēju konkrētās teritorijas iedzīvotājiem pašiem noteikt lauku attīstības virzienus, iesaistoties lauku teritorijas vajadzību noteikšanā, kā arī iesaistīties lēmumu pieņemšanā par noteiktām lauku attīstības idejām (projektiem) nepieciešamo atbalstu, īstenot vietējās attīstības projektus, kas vērsti uz dzīves kvalitātes uzlabojumiem. LEADER rod iespēju veidot vai uzlabot lauku iedzīvotājiem nepieciešamos pakalpojumus pēc iespējas tuvāk viņa dzīves vietai, dod iespēju paplašināt vietējās zināšanas, motivācijas, resursus un izmantot tos savas dzīves kvalitātes uzlabošanā. Pateicoties LEADER, pastāv iespēja uzsākt jaunas ekonomiskās aktivitātes un palielināt esošā produkta vai jaunizveidotā produkta konkurētspēju un atpazīstamību tirgū. Un kas arī ir ļoti nozīmīgi – rūpēties par lauku teritorijai raksturīgās kultūras un dabas vides, tradīciju saglabāšanu un saudzīgu (ilgtspējīgu) izmantošanu.

 

Pievienot komentāru