Alūksnes lauku partnerībai – 15

Rudens ir ne tikai ražas laiks, bet laiks, kad ir dibināta biedrība “Alūksnes lauku partnerība”. Šogad aprit jau 15. gads kopš tā laika, kad Alūksnes rajona padomes priekšsēdētājs Laimonis Sīpols un izpilddirektore Gunta Ļuļe aktivizēja tā laika pagastu padomes un Alūksnes pilsētas domi un kopā ar uzrunātajiem teritorijas uzņēmējiem un NVO sektora pārstāvjiem nolēma dibināt biedrību, kuras mērķis būtu veicināt teritorijas ilgtspējīgu attīstību un uzlabot iedzīvotāju dzīves kvalitāti.

Biedrības "Alūksnes lauku partnerība" darbības teritorija atrodas ainaviskajā Alūksnes augstienē, Igaunijas un Krievijas Federācijas pierobežā, tajā ietilpst Alūksnes novads un Smiltenes novada Apes pilsēta, Apes un Trapenes pagasti. Patlaban biedrībā darbojas 19 biedri, 8 asociētie biedri, un organizācijas darbu vada valde desmit cilvēku sastāvā. Liels nopelns partnerības izaugsmē ir valdes priekšsēdētājai un LEADER administratīvajai vadītājai Santai Harjo-Ozoliņai, kura  darbojās pie pirmās stratēģijas izstrādes un arī tagad ir ideju ģenerators.

Lielākais organizācijas uzdevums ir LEADER pieejas ieviešana partnerības teritorijā, īstenojot izstrādāto teritorijas attīstības stratēģiju. Projektu vērtēšanai ir izveidota komisija, kuras sastāvā ir pieci dažādu nozaru speciālisti. Biedrība kopā ar sadarbības partneri  biedrību “Sateka” īsteno starpteritoriālu sadarbības projektu “Bānīša zemes labumi – 33 km garumā un platumā!”, un kopā ar organizāciju “Aktiivinen Pohjois-Satakunta ry” no Somijas – starpvalstu sadarbības projektu "Together we are one (more)".

Šo gadu laikā atbalstīti un īstenoti 188 projekti, apgūstot 2 119 005 EUR publiskā finansējuma no ELFLA. Liels izaicinājums šajā plānošanas periodā bija uzņēmējdarbības jomas aktivizēšana. Lai atbalstītu uzņēmējus jau perioda sākumā, tika nolemts izsludināt nepārtraukto projektu pieņemšanas kārtu, lai nodrošinātu to, ka atbalsts ir pieejams tad, kad rodas ideja.

Ir daudz projektu, ar ko Alūksnes lauku partnerība var lepoties. Projekti ir īstenoti ražošanas, tūrisma, pakalpojumu un lauksaimniecības produktu pārstrādes jomās. Katrs partnerības teritorijas ciemiņš noteikti ir izbraucis ar kuģīti “Marienburg”, uz Pilssalu ejot ir redzējis vai arī izmantojis “Veloostas” braucamrīkus, daudzi no viņiem ir baudījuši “Benevillas” viesmīlīgo uzņemšanu. Bānīša stacijas teritorijā papildinājumu ienesa burgernīca “Tvaiks x Ogle”, kā arī vilcieniņa “Severīns” parādīšanās. Pasākumu nodrošināšanai ar skatuvi un skaņas aprīkojumu tika atbalstīti Jurija Marinova projekti. Jaunas darbavietas tika uzsākts radīt, apstiprinot šūšanas darbnīcas izveidi Alūksnē, kas ir SIA “LINDEN” attīstīta biznesa ideja. Partnerības teritorijas lopkopji priecīgi par atbalstu veterinārārstam Aldim Drikānam mobilā aprīkojuma iegādē.

Lai veicinātu aktīvu dzīvesveidu visa vecuma iedzīvotājiem, ir atbalstīti projekti orientēšanās klubam, Apes hokeja klubam, Alūksnes hokeja klubam, sporta klubam “Kurbads”, ūdens motosporta klubam “NordOst”, trenažieru uzstādīšanai pagastos, multifunkcionālā laukuma izveidei Strautiņos, BMX trasei Apē un citi.

Nepieciešamība saglabāt teritorijā esošās vēsturiskās vērtības ir īstenota, atbalstot Ērmaņu muižas un Ziemeru muižas saglabāšanu citādu un unikālu kultūras pasākumu organizēšanai un pakalpojumu piedāvāšanai.

Jā, daudz ir padarīts. Pašlaik izsludināta šī plānošanas perioda 7. kārta, kurā savus projektus varēs iesniegt uzņēmēji.

Sarmīte Svilāne,
LLKC Alūksnes biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto no biedrības "Alūksnes lauku partnerība" arhīva

Pievienot komentāru