Saimniecības “Kotiņi” pieredze augkopības produkcijas ražošanā

GalerijaPrint

Jēkabpils apkārtnes lauksaimnieki 12. jūnijādevās saimniecību apmeklējumā uz Viļakas novada Šķilbēnu pagasta z/s “Kotiņi”. Saimnieks Aldis Ločmelis un viņa saimniecība ir plaši pazīstami lauksaimnieku vidū. Tuvāka iepazīšanās ar viņu notika pagājušā gada Jēkabpils konsultāciju biroja rīkotajā saimniecību apmeklējumā par augsnes apstrādes tehnoloģijām. Jau toreiz brauciena dalībnieki izteica vēlmi apmeklēt z/s “Kotiņi”. Tiklīdz radās iespēja, lauksaimnieki devās ceļā uz attālo Krievijas pierobežas saimniecību, lai gūtu pieredzi un vērtīgus ieteikumus par laukaugu audzēšanu, pirmapstrādi un pārstrādi, pielietojot inovatīvas metodes.

Saimniecības pārstāvis Rolands Keišs izrādīja ražošanas telpas un iekārtas, tehnikas parku, iepazīstināja ar plašo ražotās produkcijas klāstu. Ar interesi brauciena dalībnieki apskatīja saimniecību un uzdeva daudz jautājumu. Tad sekoja pusdienu pauze Rekovas dzirnavās ar saimniecībā ražotās produkcijas degustāciju. Visi bija pārsteigti, cik daudz garšīgu ēdienu var pagatavot no “Kotiņu” produkcijas. Tad sekoja lauku apskate un Alda Ločmeļa stāstījums par graudaugu, pupu un citu kultūru audzēšanas tehnoloģijām, veiktajiem izmēģinājumiem un rezultātiem. A. Ločmelim ir bagāta pieredze un savs skatījums uz saimniekošanas dažādām niansēm.

“Kotiņi” dibināti 1992. gadā ar nedaudziem īpašumā atgūtās zemes hektāriem, pēc tam platības ar katru gadu palielinājās. Šobrīd saimniecība apstrādā 3000 ha zemes, audzē auzas, miežus, kviešus, tai skaitā speltas kviešus, rudzus, pupas, zirņus, griķus, rapsi, ripsi, šogad 20 hektāros redīsus, dažādus zālājus. Tiek audzētas daudzas kultūras un daudzas šķirnes, lai varētu nodrošināt daudzpusīgu sēklas, lopbarības un pārtikas produktu piedāvājumu. Viena piektdaļa Latvijas sēklu tiek saražotas tieši “Kotiņos”. Liela uzmanība tiek pievērsta augu maiņai, saimniecībā jau daudzus gadus pielieto bezaršanas tehnoloģiju. No 2002. gada tika modernizēta tehnika, iegādātas iekārtas sēklas sagatavošanai, vecās cūku fermas vietā ierīkotas modernas graudu kaltes, sēklu sagatavošanas līnijas. Ar katru gadu saimniecība paplašinās un modernizējas. Patlaban “Kotiņi”   strādā ar pasaules līmeņa tehniku un tehnoloģijām, kā arī nepārtraukti veic dažādus izmēģinājumus savos laukos.Labi rezultāti iegūti, zirņus, pupas, kviešus sējot ar 30 cm rindstarpām, ziemas kviešu šķirne ‘Informer’ iesēta izmēģinājumam ar dažādām izsējas normām.

A. Ločmelis stāsta: “Sējai izmantojam Horsch Focus sējmašīnas ar disku un kaltu sējaparātiem, izsējot 200, 250 un 300 dīgtspējīgas sēklas uz kvadrātmetru 30 cm rindstarpā ar mērķi noskaidrot optimālāko izsējas normu un sējas termiņu mūsu reģionā. Sekot mūsu izmēģinājumiem var mūsu Facebook profilā.” Sadarbībā ar Dotnuva Baltic Latvija laukos tiek izmēģināti ravēšanas agregāti. Līdzīgi tika noskatīti Austrijā, lai laukus, kuri sēti ar 30 cm rindstarpām, spētu mehāniski ravēt, maksimāli izvairoties no minerālmēslu un  augu aizsardzības līdzekļu lietošanas.

Z/s “Kotiņi” ir pilna cikla uzņēmums, kas rada izaudzētajiem graudiem pievienoto vērtību. Saimniecībā ir bezatlikuma tehnoloģija, jo par kurināmo izmanto graudu un pākšaugu tīrīšanā iegūtos blakus produktus. “Kotiņiem” savā mājaslapā ir interneta veikals “Kotiņu labumu veikals”, kur tiek piedāvāta pašu saražotā produkcija – rapšu eļļa, kviešu milti, miežu putraimi, lobīti zirņi, kā arī jaunākie produkti – pupu milti, lobītas pupas, zirņu milti, pērļu grūbas. Zemnieku saimniecība ir vieni no Latvijas rudzu šķirnes ‘Kaupo’ audzētājiem, un arī šo rudzu miltus var iegādāties. Viens no pēdējiem produktiem ir speltas kvieši. Produkti pircējiem tiek nosūtīti, izmantojot “Omniva” pakomātus, kā arī uz vairāku Latvijas pilsētu veikaliem aizgādāti ar skaisti zaļo saimniecības mašīnu. Rolands Keišs aicina: “Prīcuosemīs, ka atbraukset gostūs i dobā paruodiesem ar kū mes nūzadorbojam! Lai cilvāki radz, kū var īzaguoduot i kū ražoj Kotiņos.”

Tuvojas vasaras Saulgrieži un Jāņu diena, tas ir laiks, kad daba ir pilnbriedā un mēs no tās smeļamies spēku. Lai jāņuguns dod druvām un laukiem auglību, “Kotiņu” ļaudīm un visiem Latvijas lauksaimniekiem gaišas domas un darbus!

Pieredzes brauciens notika LAP 2014.-2020. pasākumā “Saimniecību un mežu apmeklējumu nodrošināšana”.

Anita Putka,

LLKC Jēkabpils biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru