Rudens sākums Krāslavā ar baudījumu

GalerijaPrint

Rudens laiks – bagāts, ne vien ar ražas novākšanu, bet arī ar lauksaimnieku organizāciju rīkotajiem semināriem. Septembra sākumā Krāslavas konsultāciju birojs sadarbībā ar Latvijas Zemnieku federāciju un Krāslavas rajona lauksaimnieku apvienības biedriem organizēja radošo diskusiju "Izkāp no zemnieka kurpēm un pavēro sevi no malas".

Diskusijas laikā ar lauksaimniekiem tika pārrunāti jautājumi par šodienas aktualitātēm lauksaimniecībā: šī rudens aktualitātes, kuras skar ikvienu ražojošu lauksaimnieku; lauksaimnieku organizāciju kopdarbību; nākamo Lauku attīstības programmas periodu, kā arī par drīzumā Lauku atbalsta dienesta izsludinātajām projektu kārtām. Diskusijas laikā lauksaimnieku apvienības biedri, Latvijas Zemnieku federācijas vadītājas  Agitas Haukas vadībā pedalījās gleznošanas meistarklasē. Agita Hauka ar gleznošanu nodarbojoties vairākus gadus, un sniedza  katram meistarklases dalībniekam individuālu redzējumu par gleznošanas mākslu. Gleznošanas procesā iesaistītie ar lielu interesi pieņēma šo radošo diskusiju un meistarklasi, kuras laikā  ikviens paraudzījās uz sevi, uz savu dienas ritējumu no malas.  Mākslas darbi tapa patiesi jauki, un vairākiem dalībniekiem atklājās apslēpti talanti, kuri var tikt attīstīti arī nākotnē. Diskusija norisinājās z/s “Kurmīši”, kas atrodas ainaviskā vietā “Daugavas lokos”.

Nākamajā dienā Latvijas Zemnieku federācija organizēja semināru “No stāda līdz veikala plauktam”, kura norisinājās z/s “Eži”. Zemnieku saimniecība atrodas Krāslavas novada  Konstantinovas pagastā. Kā lektors šim semināram tika uzrunāts saimniecības īpašnieks Pāvels Kavuns.Z/s “Eži” dibināta 2000.  gadā, tā ir integrētās audzēšanas sistēmas saimniecība, šobrīd dārzos aug ābeles, bumbieres, krūmmellenes, aronijas, bet siltumnīcās – dārzeņi. Attīstot saimniecību, augļus, ogas un dārzeņus pārstrādā dažādās sulās, gala produktus realizējot vietējā tirgū. Semināra laikā, tika pārrunāti aktuāli jautājumi, par darbaspēka pieejamību, reģionā, kurā atrodas saimniecība, par līdzdalību programmā “Piens un augļi skolai”, kā arī semināra dalībnieki varēja redzēt klātienē, kā saimniecībā ar esošo tehniku novāc ābolus un bumbierus, kāda tehnika paredzēta miglošanai un minerālmēslu iestrādei. Saimniecība iegūto ražu arī pārstrādā sulās, tās var būt gan tīra veida sulas, bez citu izejvielu piejaukuma, kā arī var sajaukt ar ogām un dārzeņiem. Sulu veidi saimniecībā sezonā ir vairāk par divdesmit. Saimniecība “Eži” parūpējās par kafijas pauzi un sulu degustāciju semināra dalībniekiem.

Semināra noslēgumā, dalībnieki devās uz Jaundomes muižu pusdienās. Dalībnieki, pirms baudīt uz uguns gatavoto zivju zupu, gaļas sacepumu un uz iesmiem sacept sev maizi, noklausījās Līgas Vaivodes, Jaundomes muižas vadītājas, stāstījumu par muižas vēsturi,  realizētajiem projektiem, muzeju un nākotnes tūrisma perspektīvām reģionā.

Šīs divas dienas tika aizvadītas, izglītojoties un baudot, Krāslavas reģionu. Paldies sadarbības partneriem: z/s “Kurmīši”, z/s “Eži”, Latvijas Zemnieku federācijai, Krāslavas RLA biedriem, Jaundomes muižas pārstāvjiem un Krāslavas LLKC birojam par iespēju notikt šiem diviem lieliskajiem pasākumiem. Lai arī turpmāk izdodas izglītošanās, kura ir jābauda!

Artūrs Pavļukevičs,
LLKC Krāslavas biroja uzņēmējdarbības konsultants

Foto galerija: 

Pievienot komentāru