Putnkopji apmeklē pieredzējušu kolēģu saimniecības

GalerijaPrint

Pēc Cēsu apkārtnes putnkopju izrādītās intereses, 7. oktobrī LLKC Cēsu konsultāciju birojs organizēja pieredzes apmaiņas braucienu uz divām putnkopības saimniecībām Ķeguma novadā. Pieredzē dalījās Jekaterina Kasatkina, kura Ķeguma novada Rembates pagasta piemājas saimniecībā “Jaundzilnās” audzē dažādus šķirnes mājputnus, un Inta Vessere, kura Ķeguma novada Birzgales pagasta “Tālavās” veiksmīgi apvieno putnkopību un dekoratīvo stādījumu ierīkošanas pakalpojumu sniegšanu.

Dzestrajā oktobra rītā mūsu ceļš veda uz “Jaundzilnām”, kur  mūs sagaidīja saimniece Jekaterina. Nekavējoties devāmies izzinošā un izglītojošā saimniekošanas iepazīšanā. Saimniece dalījās ļoti plašās praktiskās zināšanās par putnu turēšanu, piemērotas vides veidošanu, barošanu, veterināriju. Viņa stāstīja, kā to visu veikt iespējami ilgtspējīgi, videi draudzīgi, kā arī dalījās viedoklī par piemērotākajām putnu šķirnēm Latvijas klimatiskajos apstākļos. Saimniece nepārtraukti papildina zināšanas, mācās no citiem un grāmatām, arī neklātienē studē putnu ģenētiku maģistrantūrā augstskolā Krievijā. Dalībnieki nebeidza brīnīties par plašo un ļoti vērtīgo informāciju, ar kuru Jekaterina laipni dalījās un steidza izmantot šo lielisko iespēju gūt atbildes uz sen interesējošiem jautājumiem. Jekaterina Kasatkina ir viena no zinošākām šķirnes mājputnu audzētājām Latvijā, kā arī Lietuvas dekoratīvo un šķirņu putnu biedrības pārstāve Latvijā. Šajā saimniecībā kopā ar visiem mazuļiem ir ap 400 putnu. Patlaban Jekaterinai ir lielākā mājas ūdensputnu šķirņu kolekcija Latvijā – 5 zosu šķirnes un 8 pīļu šķirnes. Turklāt viņai ir 16 vistu, 9 baložu un 4 tītaru šķirnes.

Tālāk mūsu ceļš veda uz “Tālavām”. Arī šeit mūs laipni un ar plašu smaidu sagaidīja saimniece Inta. Jau ar pirmajiem soļiem saimniecībā varēja sajust milzīgu darba sparu. Saimniece ir ne tikai ļoti enerģiska, bet arī liela entuziaste tajā, ko dara. Arī Inta nav tā, kura “turēs sveci zem pūra”, un uzreiz uzrunāja dalībniekus, lai droši fotogrāfē un no redzētā paņem to, kas pašiem varētu noderēt. Ja pirmajā saimniecībā dalībnieki guva ļoti plašu informāciju par putnu ēdināšanu un veterināriju, tad šajā saimniecībā bija iespēja redzēt daudz un dažādus praktiskus paņēmienus mājputnu labturībā, mītņošanā. Saimniece izrādīja saimniecību, ļāva ielūkoties arī putnu kūtīs, dalījās informācijā par savā saimniecībā izmantoto barību, kā arī olu inkubēšanas tehniku un pašu audzēšanas procesu. Īpašums atrodas gleznainā  Daugavas krastā, šeit mēs paralēli putnkopībai varējām  nedaudz baudīt arī saulaini zeltainu rudeni. Saimnieces pamatnodarbošanās ir apzaļumošanas pakalpojumu sniegšana. Tas labi redzams, izstaigājot teritoriju. Intas Vesseres uzņēmums “Vesinta 8” ļoti lielu vērību pievērš tam, lai vistu ganībās sezonas laikā būtu pēc iespējas vairāk zāles un zaļumu. Saimniece daudz eksperimentē, lai nonāktu līdz labākajam risinājumam un labprāt tajā dalās arī ar citiem. Patlaban  saimniecībā ir ap 700 dējējvistu, un galvenie ienākumi aiz apzaļumošanas pakalpojuma sniegšanas ir tieši no olu realizēšanas.

Saimniecību apmeklējuma noslēgumā dalībnieki dalījās savos iespaidos. Atziņas bija visdažādākās, sākot ar tīri organizatoriskām pārdomām par katru no saimniecībām un beidzot ar praktiskiem un teorētiskiem ieguvumiem. Dalībnieki uzteica veiksmīgo izvēli secībai, kādā tika apmeklētas saimniecības, apmeklējuma organizatorisko pusi.

Pārdomas par pirmo apmeklēto saimniecību – te ar minimāliem līdzekļiem sasniegts optimālais rezultāts. Saimniecei ir ārkārtīgi plašas zināšanas. Perfekta ēdināšana bioloģiskā formātā, un, kas nav mazsvarīgi, ar pamatojumu visam, kas un kā tiek darīts. Iegūtas vērtīgas zināšanas ne tikai par turēšanu un mājputnu ēdināšanu, bet arī par putnu slimībām un to ārstēšanu.

Otrajā saimniecībā iepazīts vairāk praktisku risinājumu mājputnu mītņošanai un ļoti labas idejas īstenotas. Saimnieki ir ar pozitīvu skatījumu uz mērķi. Lielisks piemērs, kā vienā saimniecībā savienot vistas un stādījumus. Sētā sakārtotība, kas rada iespaidu, ka tiešām – katrai lietai sava vieta. Ļoti interesants risinājums putnu mītņu veidošanā ar polikarbonāta priekšpagalmiem pie novietnēm.

Kopumā dalībnieki atzina, ka ieguvuši daudz jaunu praktisku  zināšanu, saņēmuši atbildes jautājumiem, kā arī  bijis ļoti interesanti redzēt, kā saimnieko putnkopji citviet. Bija arī dalībniece, kas atzina, ka sev ieguvusi daudz praktisku lietu, jo  plāno  īstenot ieceri vienā pagalmā savietot  putnkopību un putnus kā dekoratīvus elementus. Iegūts ļoti daudz jaunas informācijas un  bijusi ļoti piepildīta diena.

Ir patiess prieks un milzīgs gandarījums redzēt tik ļoti apmierinātus dalībniekus un dzirdēt, ka kāds jau ar nepacietību gaida nākamo semināru. Paldies dalībniekiem par dalību un viesmīlīgajām saimniecēm par uzņemšanu!

Saimniecību apmeklējums tika organizēts LAP 2014.-2020. apakšpasākumā “Saimniecību un mežu apmeklējumu nodrošināšana”, apmeklējuma tēma “Dzīvnieku ēdināšana (mājputni) ražības, veselības un ilgmūžības nodrošināšanai”.

 Zane Zirne,
LLKC Cēsu konsultāciju biroja lauku attīstības konsultante

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru