“Laukiem būt!” jauniešu idejas pārtaps biznesā

“Laukiem būt!” mācības  jauniešiem, jauniem uzņēmējiem un jauniesācējiem šogad notika jau 10. reizi, tās rīkoja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs ciešā sadarbībā ar 26 birojiem visā Latvijā, tajā skaitā mācībās iekļāvās arī Krāslavas novada jaunieši vecumā līdz 40 gadiem. Atbilstoši epidemioloģiskajai situācijai valstī mācības noritēja Zoom  tiešsaistē.

Intensīvais mācību kurss noslēdzās 1. decembrī ar svinīgu  pasākuma kulmināciju, kurā dalībniekus visā Latvijā uzrunāja LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis, Lauku attīstības nodaļas vadītāja Elīna Ozola un projektu vadītāja  Zane Zirne. Tam sekoja motivējoša  lekcija “21. gadsimta pieprasītākās prasmes uzņēmējdarbībā – labi tās zināt, apgūt un pielietot”.

Pasākuma otrajā daļā notika jauno un potenciālo uzņēmēju biznesa ideju prezentācija birojā, kā arī tikšanās ar diviem jauniešiem – Renāti Moiseju un Artūru Pavļukeviču, iepriekšējo gadu “Laukiem būt!” mācību dalībniekiem.

Uzsākot savu stāstījumu, Renāte teica “Labi, ka atnācāt uz mācībām “Laukiem būt!”  Renātes stāsts saistīts ar šo pasākumu, kurš notika 2020. gadā. Viņa Facebook ieraudzīja reklāmu, saprata, ka vēlas piedalīties, bet vēl nebija izkristalizējusies biznesa ideja. Mācības deva impulsu  un vērtīgu informāciju. Tam sekoja biznesa ideja, kura patlaban jau realizējas un tiek papildināta, bet pamats tai bija ielikts tieši mācībās! Renāte  neieguva balvu LLKC biznesa ideju konkursā, bet, kā pati atzīst, ieguvums ir nesalīdzināmi vērtīgāks, jo balva ir viens mirklis, savukārt, zināšanas ir ieguvums un pamats, kurš papildinās un dara cilvēku bagātu, zināšanas nepazūd. Renāte vēl papildus attālināti  izgāja apmācības Nodarbinātības valsts aģentūrā  “Strādājošajiem biznesa uzsācējiem”’, kā arī kursus “Darba aizsardzība”. Tagad viņa nodibinājusi savu uzņēmumu, ir tajā darba aizsardzības speciāliste un izveidojusi divas darba vietas.

Artūrs Pavļukevičs mācībās “Laukiem būt!” piedalījās  2014. gadā ar biznesa ideju “Pārtikas grozs”, kurš piepildāms ar pārtiku, gaļu un maizi. Reģistrējis saimniecisko darbību, audzē lopus, strādā LLKC, ir viens no “Novadu Garšas” koordinatoriem Latgales pusē,  darbojas GLOBALG.A.P. programmā, kas uzsver un popularizē vietējo produktu. Artūrs pastāstīja arī par savu brāli Aināru, kurš audzē bioloģiskos kartupeļus, paralēli strādājot algotu darbu Jēkabpils Biznesa koledžā, īstenojis Mazo lauku saimniecību projektu, iegādājies  lietotu lauksaimniecības tehniku. Produkciju realizē tiešajā tirdzniecībā. Tiek kaldināti nākotnes plāni angāra būvniecībai, kartupeļu šķirošanas-fasēšanas līnijas iegādei. Artūrs sacīja, ka jāskatās droši  nākotnē, lai ar savu ieguldīto darbu varētu popularizēt arī dzimto novadu.

Tālāk sekoja jauno un potenciālo uzņēmēju  biznesa ideju prezentācijas, kuras aptvēra dažādas nozares, tajā skaitā: Latgales sparģeļu audzēšana, atpūtas vietas izveidošana jauniešiem, rokdarbi – izšuvumi uz apģērba gabaliem, auto mazgāšanas un degvielas uzpildes stacijas pielāgošana, iepirkuma maisiņu aizstāšana ar auduma maisiņiem, uz kuriem varētu redzēt novada nozīmīgākās vietas, tekstila vai auduma apdruka, pasākumi dzīvnieku atbalstam un labsajūtai (suņiem un kaķiem), dzīvnieku viesnīca-patversme, Limuzīnas šķirnes gaļas liellopu audzēšana vaislai, motociklu remonta darbnīcas izveidošana un apmācību organizēšana iesācējiem, traktortehnikas iegāde graudkopības uzņēmuma tehniskās kapacitātes stiprināšanai, melnbalto portretu zīmēšanas darbnīcas izveidošana, bišu dravas iegāde un izveidošana smaržīga un veselīga medus ražošanai u. c.

Patīkami, ka vairāki jaunieši pateicās LLKC Krāslavas  konsultāciju birojam un uzņēmējdarbības konsultantei Terēzei Brazevičai par atbalstu, konsultāciju sniegšanu un ieteikumiem iespējami  labākam risinājumam.

Sirsnīga pateicība pasākuma žūrijas locekļiem Ivaram Geibam, biroja vadītājam un pieredzējušam uzņēmējam, Inārai Dzalbei, Krāslavas novada pašvaldības Attīstības nodaļas vadītājai, Ainai Dzalbei, biedrības “Krāslavas rajona partnerība” valdes loceklei, par viņu redzējumu biznesa idejas dzīvotspējai un vērtīgiem ieteikumiem  katram jaunietim, lai biznesa idejas pārtaptu biznesā.

Mācību dalībniekiem individuāli tiks pasniegti apliecinājumi par piedalīšanos mācībās, nelielas biroja dāvaniņas, kā arī Krāslavas novada pašvaldības piezīmju blociņš ar jaunā novada  moto ”Krāslavas novads – no Narūtas līdz Daugavai, laimīgu, radošu, stipru un uzņēmīgu cilvēku šūpulis”.

Krāslavas konsultāciju birojs priecājas un pateicas ikvienam jaunietim, kurš piedalījās pasākumā, pārliecinoši izklāstot savu biznesa ideju, droši skatās nākotnē pāri apstākļiem, lai īstenotu to! Novēlu visiem veiksmi un izdošanos! Aicinu droši griezties pēc atbalsta pie LLKC konsultantiem, jo pirmajos  biznesa attīstības gados ir noderīgi, ja ir kāds, kuram var pajautāt padomu, kā arī palīdzēt atrast piemērotākos avotus finansējuma piesaistīšanai. Esiet laipni gaidīti biroja organizētajās mācībās un semināros, jo zināšanas – ir pamats visai turpmākajai darbībai.

Terēze Brazeviča,
LLKC Krāslavas biroja uzņēmējdarbības konsultante

Pievienot komentāru