Iegūta noderīga informācija par krūmogulāju audzēšanu

GalerijaPrint

Jūlija otrajā pusē ikvienam interesentam bija iespēja iesaistīties informatīvajā seminārā par aktualitātēm krūmogulāju audzēšanā, ko organizēja LLKC Saldus konsultāciju birojs.

Par semināra norises vietu tika izvēlēta Saldus novada Jaunlutriņu pagastā esošā zemnieku saimniecība “Mucenieki”, kura darbojas jau vairāk nekā 25 gadus. Tās specializācija ir komercdārzkopība – tiek audzēti āboli, smiltsērkšķi, mazliet zemenes un avenes, kā arī krūmogulāji. Seminārā tika runāts par upenēm, ērkšķogām un jāņogām.

Semināra lektore bija z/s “Mucenieki” īpašniece, agronome, augļkopības speciāliste Ligita Rezgale, kura dalījās ar zināšanām un pieredzi. Semināra laikā tika izrunātas aktualitātes par krūmogulāju audzēšanu integrētās audzēšanas sistēmā, piemērotāko šķirņu izvēli, ogulāju kopšanu un ražas mehanizētu novākšanu.

Domājot par krūmogulāju audzēšanu, svarīgi saprast atšķirības starp mazdārziņu un komercdārzu. Jāsaprot, vai ogas vāksim ar rokām, vai tomēr izmantosim tehniku, un vāksim tās mehanizēti. Jāapdomā ogu izmantošanas veids – svaigam patēriņam vai pārstrādei. Šie un daudzi citi faktori ir noteicošie, lai izvēlētos pareizo šķirni un izveidotu piemērotu stādījumu. Lielākā daļa krūmogulāju stādījumu saimniecībā ir izvietoti salīdzinoši tuvu, veidojot dzīvžogam līdzīgu rindu, lai nodrošinātu kvalitatīvu ogu novākšanu ar kombainu. Ērkšķogas mazos apjomos tiek stādītas arī “špalerās” – kur tās aug kā kociņš. Šis audzēšanas veids vairāk piemērots deserta ogu ieguvei. Zinot, ka saimniecībā ogas lielākoties tiek vāktas ar kombainu un tālāk realizētas pārstrādei, tās tiek ievāktas tehniskās gatavības stadijā – kamēr ogas vēl ir stingras. Saimniecībā bija iespēja iepazīties ar daudzām šķirnēm, taču atsevišķas no tām stādītas nelielos daudzumos, šķirņu pārbaudei un salīdzināšanai. Ir izveidots mātes augu lauks, kur pārbauda šķirnes un pavairo stādmateriālu no spraudeņiem. Saimniecības tehnikas parkā bija iespēja redzēt gan ogu kombainu, gan miglotājus, gan zāles pļāvējus.

Saimniecībā bija iespēja iepazīties ar vairāk nekā 15 ērkšķogu šķirnēm. Dažas no tām: – ‘Tukuma konfekšu’, ‘Sadko’, ‘Lada’, ‘Kolobok’ un ‘Balet’ (bez ērkšķiem). Upenes vairumā bija ‘Zagadka’, ‘Ojebyn’ mātes augu laukā, Lietuvā reģistrētās ‘Ritmo’, ‘Domino’ un ‘Viktor’. No jāņogām saimniecībā tiek daudzētas sarkanās – ‘Detvan’, ‘Tatran’, ‘Rondom’ u. c.

Noslēgumā semināra dalībniekiem bija praktiski jautājumi. Par putniem (saimniecībā tiek izmantots putnu atbaidītājs), par augsnes sagatavošanu (īpaši augsni nesagatavo, taču stādījumus baro ar minerālmēsliem), stādījumu rindu garumiem un atstarpēm, platībmaksājumiem, realizācijas tirgu, īstenotajiem projektiem.

Saimniece dalījās arī stāstā par Covid-19 sekām. Ogu iegādi ir atteikuši vīndarītāji un sukāžu meistari, jo tika atcelts vairums dažādu svētku mājražotāju tirdziņi. Līdz ar to viņiem vēl ir krājumi, taču saimniecei šobrīd ir jādomā, kur likt svaigās ogas.

Informatīvais seminārs tika organizēts VLT aktivitātes “Informatīvi izglītojošu semināru organizēšana visā Latvijā” ietvaros.

Signe Bumbiere,
LLKC Saldus KB uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru