Garšaugu un ārstniecības augu audzēšana un pārstrāde

LLKC Ludzas nodaļa 7. decembrī rīkoja informatīvo semināru “Aktualitātes garšaugu un ārstniecības augu audzēšanā un pārstrādē”. Ņemot vērā valstī noteiktos drošības pasākumus un ierobežojumus sakarā ar ārkārtas situāciju, seminārs tika organizēts Zoom tiešsaistē. Neskatoties uz to, seminārs bija ļoti apmeklēts, semināra formāts deva iespēju pasākumā piedalīties interesentiem no visas Latvijas – Latgales, Kurzemes, Vidzemes un Zemgales.

Seminārā ar savu pieredzi par garšaugu audzēšanu un realizāciju dalījās z/s “Zutiņi” pārstāve Rūta Beirote. Tika sniegta informācija par garšaugu audzēšanas iespējām un tehnoloģiju Latvijas klimatiskajos apstākļos. Z/s “Zutiņi’ pārstāve stāstīja par garšaugu pavairošanas iespējām, garšas īpašībām atkarībā no audzēšanas apstākļiem. Rūta uzsvēra, ka galvenā problēma, ar ko saskaras garšaugu audzētāji, ir realizācijas iespējas. Garšaugu zaļās masas realizācija ir sezonāla, notiek nelielos apjomos un ir grūti prognozējama. Tāpēc garšaugu audzētājiem ir ļoti jādomā par to, kā šai produkcijai radīt pievienoto vērtību, jāattīsta pārstrāde. Vērtīga un interesanta bija Rūtas pieredze, apmeklējot citu valstu garšaugu audzētājus. Tika ieteiktas saimniecības, kuras ir vērts apmeklēt, dodoties pieredzes apmaiņas braucienos. Pēc Rūtas domām, ir vērts apsvērt iespēju garšaugu audzēšanu apvienot ar tūrismu, ļaujot apmeklētājiem apskatīt garšaugu audzēšanas procesu, iepazīt garšaugus, uzzināt par to pielietojumu.

Ārstniecības augu pazinēja Māra Viduža informēja par aktualitātēm ārstniecības augu audzēšanā un pārstrādē. Māra stāstīja, kā audzēt kultivētās platībās šķietami tam nepiemērotus augus, piemēram, dižzirdzenes, kuru saknes līdzinās dārza seleriju saknēm. Pirms savvaļas ārstniecības augu audzēšanas ir svarīgi noskaidrot to veģetācijas īpatnības dabā, jo, audzējot augus kultivētās platībās, apstākļi ir maksimāli jāpielīdzina to dabiskajiem augšanas apstākļiem. Piemēram, daudzi augi ir jāsēj rudenī vai arī vasarā uzreiz pēc sēklu nobriešanas, jo sēklu dīgšanai ir nepieciešams stratifikācijas process. Svarīgs ir arī ārstniecības augu vākšanas laiks, tas ir atšķirīgs dažādām auga daļām. Ziedi ir jāvāc ziedēšanas laikā, taču saknes rudenī pēc auga aktīvās veģetācijas procesa beigām. Turklāt saknes ir vērtīgākas tiem augiem, kuri šajā sezonā nav ziedējuši. Vērtīgākie un populārākie Latvijas ārstniecības augi ir lupstājs, vērmele, vībotne, kalme, kumelītes, kliņģerītes, pienenes, pelašķis, dižzirdzene, asinszāle. Māra stāstīja arī par šo augu pielietojumu gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem. Māra pēc izglītības ir veterinārārste, tāpēc ir pievērsusies arī ārstniecības augu pielietošanas iespējām  lauksaimniecības dzīvnieku veselības uzlabošanai.

Semināra apmeklētāji atzinīgi novērtēja lektoru darbu. Pasākuma laikā radās daudz jautājumu, kuriem būtu lietderīgi pievērsties Valsts Lauku tīkla semināros 2021. gadā.

Semināra organizēšana Zoom platformā bija lieliska iespēja piesaistīt lektorus no tālākiem Latvijas reģioniem. Tā bija arī vērtīga neklātienes tikšanās, viedokļu un pieredzes apmaiņa nozares pārstāvjiem un potenciālajiem nozares uzņēmējiem no dažādiem Latvijas reģioniem.

Seminārs notika VLT pasākumu ietvaros.

Karīna Koroļonoka,
LLKC Ludzas nodaļas vadītāja

Pievienot komentāru