Dodamies pēc pieredzes pie Lietuvas biškopjiem

GalerijaPrint

LLKC Daugavpils birojs septembra sākumā organizēja divu  dienu pieredzes apmaiņas braucienu pie Lietuvas biškopjiem. Braucienā piedalījās lauku saimnieki – biškopji no Daugavpils, Ilūkstes, Krāslavas, Priekuļu, kā arī Jelgavas novadiem. Divu dienu laikā apmeklējām četras biškopības saimniecības Zarasu rajonā. Brauciena laikā Lietuvā mūs sagaidīja un pavadīja Zarasu rajona Biškopības biedrības vadītāja Milūte Močiškaite.

Rims Vaitukaitis dalījās pieredzē par savām saimniekošanas metodēm. Saimniecība ir aptuveni 50 bišu saimju, un tā ir bioloģiski sertificēta saimniecība, jo bioloģisko medu ir vieglāk realizēt, tā stāsta saimnieks. Lietuvā biškopji cenšas atrast katrs savu nišu, izgudrot kaut ko jaunu un interesantu, kas nav citā saimniecībā, tādējādi ir iespējams piesaistīt vairāk klientu. Rims savā saimniecībā ražo bioloģisko krēmotu medu, kas ir salīdzinoši jauns produkts, un tirgū to piedāvā nedaudzi.  Speciāli šim nolūkam saimnieks ir iegādājies medus krēmotāju.  

Saimnieks pēc izglītības ir mežzinis, tāpēc viņa dzīve ir cieši saistīta ar kokiem. Viņš ir atjaunojis veco mežsaimniecības māju, kura šobrīd ir ierīkota tādā veidā, lai var uzņemt tūristu grupas, stāstīt par savu saimniecību, dalīties pieredzē, piedāvāt degustēt dažādus medus veidus. Ierīkotajā viesu uzņemšanas telpā plauktos ir izvietota saimniecībā saražotā produkcija. Blakus uzņemšanas telpai ir izveidota piebūve – ražošanas telpa, kas atbilst visām PVD prasībām. Saimniecībā ir ierīkots milzīgs augļu dārzs, kas pārsteidz ar ābeļu, bumbieru, vīnogu šķirņu dažādību.

Bišu stropus un rāmīšus saimnieks no koka izgatavo pats, tādējādi viņš iegūst bišu stropus tieši tādus, ar kādiem viņš vēlas strādāt, kā arī būtiski samazina produkcijas pašizmaksu. Rims mūsu grupai izrāda savu bišu dravu, stropu uzbūvi un dalās saimniekošanas pieredzē.

Saimniecībai ir izveidota arī sava mājaslapa www.medukis.lt, jo Rims cenšas iet laikam līdzi, būt mūsdienīgs un ražot mūsdienīgus produktus, kas ir veselīgi un katram pieejami.

Otra saimniecība, ko apmeklējām, bija Laimuta Žalala biškopības saimniecība, kurā apsaimnieko 800 bišu saimes. Saimnieks strādā ar daudzkorpusu bišu stropiem, kā arī parādīja mums daudzas dažādas tehnoloģijas, ko viņš pielieto, saimniekojot bišu dravā. Saimniecībā nodarbojas arī ar bišu māšu audzēšanu, saimnieks mums demonstrēja paņēmienus, kā viņš pavairo bišu saimes un speciāli tam ir ierīkots neliels paviljons, kur tiek veikta bišu māšu pavairošana. Bišu saimes nedaudz tiek arī realizētas. Saimniecībā no vecas medus sviedes ir uzmeistarota iekārta cukura sīrupa pagatavošanai, ko izmanto bišu saimju piebarošanai. Laimutis paša spēkiem izgatavojis nelielu jonizatoru, tajā iebūvēti ģeneratori, kas veido jonizētu  gaisu. Tas ir indīgs dažādiem dzīvajiem organismiem, piemēram, pelējuma un rauga sēnītēm. Jonizatoru saimnieks izmato telpu dezinfekcijai, tas periodiski tiek darbināts telpās, kur uzglabājas rāmīši un produkcija.

Šī ir daudznozaru saimniecība, kur nodarbojas ar putnkopību, audzē vistas, pīles, zosis un citus putnus, ko pavairo inkubatoros. Saimniecībā uz vietas var iegādāties dažādu putnu olas. Tiek audzēti arī dārzeņi nelielās platībās. No olu un dārzeņu realizācijas saimniecība gūst papildus ieņēmumus.

Otra diena sākas viesu namā Degesā “Paukščių sala”, kas atrodas skaistā vietā, ezera krastā, kur mēs, ieturējuši brokastis,  dodamies apmeklēt vēl divas saimniecības.

Vīta Naprja saimniecībā ir ap 200 bišu saimēm.Viena no viņa novietnēm izvietota Latvijas pierobežā, un daži no grupas dalībniekiem pat atpazina viņa bišu stropus. Saimnieks dalījās pieredzē par savām saimniekošanas metodēm, izrādīja bišu dravu. Vīts, tāpat kā nākamais saimnieks,Vidmants Krasauskis, pielieto vecās saimniekošanas metodes biškopībā. Vidmanta  dravā ir 20 bišu saimes. Saimniekojot te visa mūža garumā, viņš ir izmēģinājis gan vecās, gan jaunās biškopības metodes, bišu dravā ir gan jaunie daudzkorpusu bišu stropi, gan vecie guļstropi, kas ļauj salīdzināt pozitīvāsun ne tik pozitīvās lietas, pielietojot dažādas metodes biškopībā. Guļstrops ir liels, tāpēc tajā var pielietot daudzas metodes sezonas laikā. Tajos saimnieks ierīkojis stikliņus gan rāmīšu sānos, gan no augšas, šādā veidā biškopis var vērot un kontrolēt saimju darbību un uzvedību.

No 20 saimēm iegūtais medus netiek realizēts, tas tiek izmantots tikai ģimenes vajadzībām. Saimnieks savā dravā regulāri veic kontroli ērcīšu apkarošanā, varratozes kontroli, kā arī regulāri cīnās pret pelēm dravā. Ņemot vērā vecās tehnoloģijas, izmēģinot jaunās saimniekošanas metodes un saimniekojot dravā visas dzīves garumā, Vidmants nonācis pie labākajām metodēm un pieņēmumiem.

Visas apmeklētas saimniecības Zarasu rajonā pierāda to, ka cilvēks ir radošs un vēlas darboties laukos, kas īpaši populāri  kļūst Covid laikā. Ikvienā saimniecībā un ikvienā vietā, kur apstājāmies, mūs sagaidīja viesmīlīgi un laipni cilvēki. Visur tikām cienāti ar dažādiem gardumiem un baudījām lietuviešu nacionālos ēdienus.

Šis brauciens bija viena no iespējām iepazīt dažādas dravošanas metodes, uzklausīt pieredzējušu bitenieku stāstus par saimniekošanu un gūt atziņas par redzēto un dzirdēto divu dienu garumā.

Saimniecību apmeklējumi tika nodrošināti Latvijas Lauku attīstības programmas (LAP) investīciju pasākuma 2014.-2020. gadam “Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi” apakšpasākumā “Atbalsts saimniecību un mežu apmeklējumiem”, LAD līguma Nr. LAD011018/P43.

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests

Guntars Melnis,
LLKC Daugavpils KB biroja vadītājs

Inna Kolomijčuka,
LLKC Daugavpils KB Uzņēmējdarbības konsultante

Foto: Guntars Melnis

Foto galerija: 

Pievienot komentāru