Veidos padomdevēju tīklu lauku uzņēmējiem

GalerijaPrint

Uzrunājām cilvēkus, kuri katrs savā jomā ir spēcīgi un gudri, un ir gatavi ar savām zināšanām dalīties,” tā par pirmajām mācībām mentoriem stāsta LLKC Kuldīgas biroja vadītāja Daiga Mellere.

Viņa turpina: „Īstenībā dzīvē jau tā notiek, – kādam laimējas atrast gudrāku cilvēku, kurš ir apguvis pieredzi un var ar to dalīties, vai arī nākas mācīties no savām kļūdām. Mēs gribam radīt iespēju atrast šādus cilvēkus. Kurzemē Kuldīga ir pagaidām vienīgā vieta, kur organizējam mentoru mācības. Centāmies sameklēt cilvēkus, kuri pārstāvētu pēc iespējas dažādas nozares, ne tikai lauksaimniekus. Ar viņiem, patiesību sakot, mums gāja visgrūtāk, jo viņiem šobrīd ir karstākais darba laiks. Bet mums ir izdevies atrast cilvēkus, kuri pārstāv ļoti dažādas nozares: bioloģiskā lauksaimniecība, zivsaimniecība, mājražošana, zemeņu un cidoniju audzēšana, aitkopība un pat būvniecība. Piedalās puisis, kuram ir būvnieka izglītība, un viņš ir gatavs konsultēt šajos jautājumos.” Jau izskanējusi ideja, ka kursu noslēgumā varētu veidoties mentoru kontaktbirža.

Uzrunāti ap 20 cilvēku

LLKC iesaistījies Latvijas – Lietuvas pārrobežu projektā, iecerējis izveidot ap 100 mentoru tīklu Latvijā un Lietuvā. Kuldīgā divu dienu seminārā piedalījās speciālisti no bijušā Kuldīgas rajona teritorijas. „Pagaidām esam uzrunājuši ap 20 cilvēku, kuri varētu iesaistīties, stāstām viņiem, ko nozīmē būt mentoram,  bet nav teikts, ka viņi kļūs par tādiem. Jomas var būt visdažādākās – tas ir atkarīgs no iesaistīto cilvēku specializācijas,” saka LLKC Kuldīgas biroja Alsungas novada konsultante Santa Kreičmane, kura pati jau beigusi starptautiskas mentoru apmācības, lai varētu tālāk sagatavot citus padomdevējus.

D. Mellere papildina, ka mentori jau ir profesionāļi savā jomā, kursos viņiem vairāk stāstīs par psiholoģiju un komunikāciju. Beigās paredzēts mentoriem noslēgt sadarbības līgumus ar tiem, kuriem viņu padoms būs vajadzīgs: „Jau esam izsludinājuši pieteikšanos  tiem, kuriem vajadzīgi padomdevēji. Tā kā mentori darbosies bez samaksas, tad mēs esam viņiem ļoti, ļoti pateicīgi, ka viņi velta savu brīvo laiku, vispirms, lai mācītos, pēc tam – lai kādam palīdzētu.”

„Es vēlos veselīgu konkurenci”

Ilona Kricka-Krauja pārstāv mājražošanu. Viņa nodarbojas ar dārzeņu pārstrādi Rendas pagastā. „Cik liela speciāliste esmu, to rādīs dzīve, bet es labprāt dalītos ar to, ko protu un zinu, ar citiem uzņēmējiem, kuri nodarbojas ar to pašu,” viņa saka. Uz jautājumu, ko viņa pati sagaida no šīs programmas un kāds būs viņas ieguvums, Ilona atbild: „Ieguvējs jau būs ne tikai tas cilvēks, kuram nodošu savas zināšanas. Man būs iespēja uzzināt viņa redzējumu, kas varbūt būs pavisam citāds, pati pilnveidošos. Man patiktu, ja aizvien vairāk cilvēku kaut ko darītu šeit uz vietas – Latvijas laukos, un nebrauktu prom. Varbūt kāds cilvēks neaizbrauks uz ārzemēm, bet paliks šeit un sāks savu uzņēmējdarbību. Es vēlos arī veselīgu konkurenci un, lai mēs, kas nodarbojamies ar vienu lietu, būtu vienotāki.” Alsungas novada saimniecībā Gerdas Esmiralda Rungovska  nodarbojas ar piena un gaļas lopkopību. Viņa atklāj, ka uz kursiem viņu atvedis nepiepildīts aicinājums: „Varbūt dziļi sirdī man ir nepiepildīts sapnis par pedagoģiju. Jūtu, ka varu citiem kaut ko dot. Šodien bija ļoti interesanta saruna par komunikāciju. Laukos ienāk jauni cilvēki, viņiem ir jaunas domas, citas emocijas un attieksme. Kā man ar to jauno cilvēku runāt, lai viņš pārņemtu manu pieredzi, kas nākusi ar daudziem sāpīgiem puniem. Lai viņš var mācīties no manām, nevis no  savām kļūdām. Es saprotu, ka mūsu mērķauditorija vairāk būs jauni cilvēki, kuri sāk biznesu.”

Jāmācās arī pašiem

Uģis Cepurītis ir būvinspektors, kurš mentoru pulkam pievienojies, lai gūtu jaunu pieredzi. „Padomus par būvniecību es jau dodu savā ikdienas darbā. Mani vairāk interesē domu apmaiņa, kā mums kopā augt un attīstīties. Mentors ir padomdevējs un drošības persona, kam tu uzticies, bet vienlaikus tā būs iespēja arī mums pašiem satikt cilvēkus un atrast autoritātes.”

Sanita Fišere ir Alsungas novada zemniece no Dižgāļiem. Viņas joma ir aitkopība: „ Aitas audzēju jau 15 gadus, bet tik un tā pašai nepārtraukti jāmācās. Nevienam neatsaku, kurš prasa padomu, bet tas nav tik apzināti. Piemēram, tikai nesen uzzināju, ka aita nemaz tā īsti neredz! No šī projekta pati iegūšu iespēju vairāk satikties ar cilvēkiem, nevis tikai noslēgties savā saimniecībā. Noteikti varu kaut ko pateikt priekšā citiem. Varbūt tas otrs zina daudz, bet ir dažādi knifi, ko vajag kādam pajautāt. Varbūt vajadzīgs tikai iedrošinājums, lai tiktu biznesā solīti uz augšu. Ja nezināšu atbildi pati, man būs citu mentoru kontakti, ko varēšu iedot. Ceru, ka šeit būs tik dažādi speciālisti, lai varētu palīdzēt ar jebkuru informāciju. Šis pulciņš arī ir ieguvums – no tā vien, ka apzinies – neesi viens un ir, kam pajautāt.”

Juris Krauja no Rendas pagasta Klintīm nodarbojas ar aitkopību, bet saimniecībā ir vēl citi darbības veidi: mājražošana, dārzeņu audzēšana, vistkopība. Iesaistoties mentoru kustībā, Juris  cer gūt jaunu pieredzi sadarbības iespējas nākotnē. „Varēšu palīdzēt kādam no iesācējiem. Aiz rokas ir grūti kādu ievilkt uzņēmējdarbībā. Bet, ja cilvēkam ir vēlme, bet trūkst pieredzes un zināšanu, mēs varēsim palīdzēt. Pastāstīsim, kā darīt soli pa solim, parādīsim tos ceļus, pa kuriem nevajadzētu iet. Lai viņš  neuzkāptu tam grābeklim, uz kura esmu uzkāpis es.  Ceru, ka būs iespējas dibināt jaunus kontaktus, veidot sadarbību nākotnē, varbūt pat kopā varētu kooperēties, kas noteikti atvieglotu dzīvi mazajiem lauksaimniekiem. Mēs visi te esam mazie lauksaimnieki.”

Uzziņai. Mentors – pieredzes bagāts cilvēks, kurš bez atlīdzības un no labas gribas dalās savā pieredzē, padomos un ieteikumos ar pieredzes pieņēmēju, palīdzot viņam sasniegt izvirzīto mērķi.

Iveta Grīniņa,

laikraksts “Kurzemnieks” – speciāli LLKC

Foto: Laila Liepiņa

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru