Nīderlande – inovāciju un efektīvu tehnoloģiju lielvalsts

GalerijaPrint

Lai lauksaimniekus iepazīstinātu ar saimniekošanas metodēm, sasniegumiem, rezultātiem un jaunām idejām, aprīļa vidū LLKC Tukuma konsultāciju birojs organizēja mācību braucienu uz Nīderlandi. Tā tēma bija: “Lauksaimniecības produkcijas pievienotās vērtības radīšana”.

Pirmajā dienā tika apmeklēts uzņēmums “Agrifac”, kurš ražo augstas kvalitātes lauksaimniecības tehniku. Neskatoties uz faktu, ka pasaulē 2050. gadā dzīvos 9 miljardi cilvēku, jāspēj saražot pietiekami daudz kvalitatīvas pārtikas. Tā kā zemes resursu ir tik, cik ir, tad jāspēj palielināt ražība esošajās saimniecībās. “Agrifac” piedāvā tehnoloģijas un iekārtas, kas izveidotas, balstoties uz vispārzināmām pamatlietām lauksaimniecībā, apvienojumā ar inovatīvām precīzās lauksaimniecības tehnoloģijām. Izmantojot uzņēmuma ražotos smidzinātājus, iespējams izsmidzināt augu aizsardzības līdzekļus (AAL) tieši tik, cik nepieciešams augam vai atsevišķai lauka daļai, vai arī tikai daļai augu, tādējādi ietaupot līdzekļus un palielinot ražu.  Pārdomāta AAL lietošana, pateicoties inovatīvajām tehnoloģijām, būtiski ietaupa saimniecības resursus, jo, iespējams, tikai daļai laukaugu būs nepieciešama apstrāde. Nav jāapsmidzina viss lauks, kā to bieži vien novērojam saimniecībās. “Agrifac” ražoto iekārtu moto ir 4E – efektīvi, ekonomiski, ergonomiski, ekoloģiski. Tas nozīmē, ka tās strādā, izmantojot labāko programmu piedāvāto risinājumu laukaugiem, ir saimniecībai ekonomiskas, palīdzot ietaupīt pat līdz 50% resursu, iekārtas ir ergonomiski aprīkotas, lai darbiniekam radītu komfortablus darba apstākļus un arī ekoloģiskas – neradot papildu piesārņojumu videi. Sekojot jaunākajām inovācijām un tehnoloģiju uzlabojumiem, iespējams palielināt uzņēmuma klientu loku, uzklausīt to vajadzības un rast risinājumus. Katrai saimniecībai ir iespēja iegādāties smidzinātāju tai vajadzīgajā platumā. Iekārta tiek rūpnieciski samontēta labiekārtotā ražotnē, kuru bija iespēja apskatīt arī grupas dalībniekiem. Ražotnē tiek nodrošināta vairāku līmeņu paškontrole, lai novērstu jebkādas neprecizitātes. Katrai atsevišķai operācijai ir novietotas visas nepieciešamās detaļas un dienas beigās nekas nedrīkst palikt pāri vai pietrūkt. Tādējādi tiek novērsta iespējamība, ka detaļas tiek sajauktas. Pārsteidza lielā kārtība un tīrība ražotnē. Uzņēmums uzskata, ka jāiegulda darbiniekos, lai pretī saņemtu lielāku atdevi. Darbiniekiem tiek nodrošinātas siltas komfortablas telpas, patīkama darba vide, brīvpusdienas u.c. Lielākā daļa darbinieku ir vietējie iedzīvotāji, bet ir arī daļa viesstrādnieku. Uzņēmumam “Agrifac” ir savi cukurbiešu un graudaugu lauki, kuros notiek iekārtu un tehnoloģiju izmēģinājumi. Turklāt iekārtas aprīkotas ar speciāliem čipiem, kas ļauj sekot to tehniskajam stāvoklim, pateicoties digitālajām tehnoloģijām, turklāt visā pasaulē, lai kur arī pircējs neatrastos. Klients var būt drošs, ka uzņēmums parūpēsies arī problēmu gadījumos un ieteiks, kā novērst kļūmes. Uzņēmums rīko arī izglītojošus seminārus lauksaimniekiem, līdzīgi kā LLKC.

Pēcpusdienā grupa apmeklēja otru saimniecību – “Van Campen”, kas ir ģimenes uzņēmums, kurā strādā vairākas paaudzes. Saimniecība nodarbojas ar graudaugu, pākšaugu un  dārzeņu audzēšanu. Saimniecības pārstāvis pavadīja grupu līdz laukam un izstāstīja par augsnes mēslošanas paņēmieniem pirms sēšanas vai stādīšanas. Par pārsteigumu dalībniekiem, izrādās, ka vietējās saimniecības nepārdod kūtsmēslus, bet cenšas tos nogādāt kādai saimniecībai un par to vēl piemaksā, lai nebūtu tos jāuzkrāj savā lauku saimniecībā. Pārsteidza arī laistīšanas sistēmas. Protams, ūdens vietējiem fermeriem ir pieejams lielā daudzumā un bez maksas. Visās redzētajās saimniecībās ir ierīkotas laistīšanas sistēmas. Ņemot vērā pēdējo gadu laika apstākļus, mūsu saimniekiem jādomā, un ne tikai jādomā, bet jāiegādājas laistāmās sistēmas un jācenšas uzkrāt pieejamo ūdeni. Problēma tā, ka mūsu uzņēmēji pārāk ilgi domā, pirms rīkojas, tā radot sev papildu zaudējumus. Tomēr šie pozitīvie piemēri parāda ieguvumus, palīdz optimizēt resursus un iedrošina spert nākamo soli. Jebkurš ieguldījums ilgtermiņā rada ekonomiju, palīdzot kāpināt ražību. Patīkami bija vērot, cik sakārtota darba vide ir saimniecībā, visās glabātuvēs valdīja tīrība un kārtība. Nekur nebija redzamas ne drazas, ne kādi mantu krāvumi, kas bieži vien novērojamas mūsu saimniecībās.

Uzņēmums “Hoogweg” ir zināms kā paprikas audzētājs. Audzēšana notiek četrās vietās. Darbība uzsākta 1998. gadā, bet kopš 2009. gada tiek audzēta trīs krāsu paprika – zaļa, dzeltena un sarkana. Sākuši biznesu ar 22 hektāriem, bet tagad apsaimnieko jau 120 hektārus. Aizņemtākajā darba laikā šeit strādā ap 350 darbinieku. Uzņēmumam ir modernas siltumnīcas ar labu infrastruktūru, iesaiņošanas zāle un iepakošanas stacija. Arī šis uzņēmums liek uzsvaru uz pārdomātu, ilgtspējīgu uzņēmējdarbību, efektīvi izmantojot resursus un  darbaspēku. Specializācija sekmējusi izaugsmi un palielinājusi profesionalitātes līmeni. Gadā tiek saražoti apmēram 25 miljoni kg paprikas. Audzēšanas procesā tiek izmantoti bioloģiskie augu aizsardzības līdzekļi un daudz tiek domāts par ietekmi uz vidi un tās saglabāšanu. Redzamas rūpes par darbiniekiem, radot tiem patīkamus darba apstākļus, bet pretī saņemot vairāk ieguldīta kvalitatīva darba. Mūsu uzņēmējus atkal pārsteidza šī “zaļā” domāšana, jo vispirms ir jāsāk ar sevi. Lieku reizi pārliecinājāmies, ka pasaulē šie procesi jau notiek un mums pašiem jāievieš šie principi savās saimniecībās.

Nākamā apskatei tika piedāvāta zemeņu stādu audzēšanas saimniecība  “Hanselmans”, kura daļai mūsu uzņēmēju bija pazīstama no interneta portāla, bet tagad bija iespēja pārliecināties, ka produkts tiek ražots saimniecībā uz vietas, redzēt, kādas ražošanas metodes tiek izmantotas, kā arī uzdot interesējošus jautājumus. Saimniecība darbojas jau 60 gadus, kurā šobrīd saimnieko brāļi, no kuriem viens atbild par ražošanu, otrs par mārketingu. Paši sevi viņi uzskata par vidēja lieluma uzņēmumu. Lepojas ar savu darbu un produktu. Uzņēmumā izveidota vairāku līmeņu kvalitātes paškontrole, lai nenostrādātu cilvēciskais faktors un rezultātā klientam nebūtu jāviļas. Tāpat kā iepriekšējās saimniecībās, arī šeit tiek domāts par racionālu augu aizsardzības un mēslošanas līdzekļu lietošanu, lai nenoplicinātu augsni un nenodarītu pāri videi. Uzņēmums specializējas tieši zemeņu stādmateriālu pavairošanā, ogu ražošana notiek nelielos apmēros siltumnīcās. Siltumnīcās tiek selekcionēti, pētīti un pavairoti jauno šķirņu stādi, lai nejauši atklātā laukā bites nejauši neapputeksnētu augus un nesabojātu jaunizveidoto šķirni. Atklātā laukā tiek pavairoti jau šķirņu stādi, ziedēšanas laikā noplūcot ziedus, lai iegūtu spēcīgu stādmateriālu. Tālāk stādi tiek nogādāti ražošanas telpās, kur tie ar speciālām iekārtām tiek šķiroti un iepakoti. Produkcija tiek realizēta gan vietējā tirgū, gan daudzās pasaules valstīs. Arī Latvijas uzņēmējam ir iespēja interneta vietnē iegādāties šos stādus. Vairāki no grupas dalībniekiem jau apsvēra iespēju papildus ogu ražošanai uzsākt arī stādu audzēšanu. Šim nolūkam tika iegādātas arī kastes ar stādmateriālu. Labai pieredzei ir liela nozīme, kas atkal un atkal apliecina, ka nav jābaidās investēt iekārtās un cilvēkos, galarezultātā ieguvums būs dubultojies. Svarīgi ir arī sadalīt kompetences, pienākumus, reāli izvērtēt resursus. Nav produktīvi vienam darīt visu, tā īsti daudzās lietās neiedziļinoties.

Tika apmeklēta arī sīpolpuķu ražošanas saimniecība. Tā kā Tukuma apkārtne ir slavena ar savām puķu un stādu audzēšanas tradīcijām, un otra lielākā nozare ir stādaudzēšana, tad šī tēma bija aktuāla katram otrajam dalībniekam. Šī kompānija specializējusies puķu sīpolu audzēšanā un realizācijā, veicot arī selekcijas darbu. Divi kompānijas dibinātāji nāk no senām tulpju audzētāju ģimenēm un ir pārņēmuši ģimenes tradīcijas, ieviešot šodienas ražošanā jaunas tehnoloģijas. Puķu sīpoli tiek audzēti svaigā māla augsnē, apmēram 75 hektāru platībā, kas palīdz saražot lielus un veselīgus sīpolus. Rūpīgi tiek ievērota augu seka. Vienā laukā tulpes vai citas sīpolpuķes tiek audzētas tikai vienu gadu. Nākamajā gadā tur audzē kādu no pārējām sešām  kultūrām. Pirms stādīšanas augsne tiek apstrādāta ar herbicīdiem, sīpoli tiek stādīti tīklā, pa virsu klājot otru tīklu. Tas atvieglo novākšanas procesu, jo tā var izcelt no zemes arī visus sīksīpoliņus. Ja kļūmes dēļ vagā gadījies kādas citas šķirnes vai vīrusains augs, tas ar herbicīdu palīdzību bez žēlastības tas tiek iznīcināts. Jaunās šķirnes tiek selekcionētas tikai segtajās platībās, lai nejaušs kukainis neapputeksnētu jauno augu. Varam būt lepni, ka mūsu  Jāņa Rukšāna selekcionētās sīpolpuķes ir nopirkušas Holandes firmas un tās tiek pārdotas visā pasaulē. Iepriecināja jau kuro reizi redzētās laistīšanas sistēmas. Lai iegūtu kvalitatīvu produkciju, jāievēro visi audzēšanas nosacījumi – laistīšana, mēslošana, augsnes sagatavošana, novākšana. Tikai tad iespējams iegūt klientu uzticamību un lojalitāti. Uzņēmums pastāvīgi sadarbojas ar klientiem, sniedzot tiem konsultācijas un risinot problēmas. Viss nebeidzas ar piegādi, ar klientu ir jāstrādā pastāvīgi, ko viņi  augstu novērtē un arī turpmāk vēlas sadarboties ar uzņēmumu.

Uzņēmumā “Kwekerij Baas” papildus sīpolpuķu ražošanai tiek piedāvāti arī puķu stādi, turklāt tos kombinējot, pievienojot interesantus puķu podus un citus dekoratīvos elementus. Fascinēja ražošanas iekārtas, lielā siltumnīca. Uzņēmums piedāvā arī pasākumus ģimenēm ar bērniem, realizē visdažādākās klientu vēlmes stādmateriālu noformēšanā. Te mūsu stādu audzētājiem netrūka ideju, ko ieviest savos uzņēmumos. Galvenais, piesaistīt klientu gan ar kvalitatīvu produkciju, dažādu sortimentu, gan ar aktivitātēm. Nav viegli iekarot savu vietu lielajā tirgū. Jāpieliek daudz pūļu un izdomas. Mūsu valsts uzņēmumos bieži vien nekas vairāk par tirgošanos nenotiek. Tāpēc ļoti vērtīga ir citu valstu pieredze klientu piesaistē, vērtējot procesus klātienē. Tas liek sasparoties un ieviest idejas arī savā saimniecībā.

Beidzamajā dienā tika apmeklēts uzņēmums “Agrico”, kas sadarbībā ar universitātes zinātniekiem veic izpēti un  risina dažādus ar lauksaimniecību saistītus jautājumus pēc klientu pieprasījuma. Arī Latvijas lauksaimnieks var iereģistrēties uzņēmuma mājaslapā www.adamaacademy.lv, lai risinātu savas problēmas. “Agrico” jau ir Latvijas uzņēmējiem pazīstams ar saviem augu aizsardzības līdzekļiem. Uzņēmumam pieder savi izmēģinājumu lauki, kur tiek testēti dažādi līdzekļi un metodes, bet klientam tiek piedāvāts jau gatavs risinājums. tāpat kā LLKC, tur notiek kas līdzīgs Lauka dienām. Uzņēmuma ieteikums gudrai saimniekošanai – veikt preventīvos pasākumus, noteikt problēmu, ja tāda radusies, pieņemt lēmumu, piemērot pretpasākumu, novērtēt. Uzņēmuma pārstāvis parādīja grupai pētnieciskās laboratorijas, siltumnīcas, tehnikas novietnes, kur tiek pētīti un meklēti risinājumi lauku uzņēmēju problēmām, piemēram, kartupeļu ilgākai uzglabāšanai, rožu stādu slimību novēršanai u.c. Uzņēmuma iespējas ir iespaidīgas, ņemot vērā daudzpusējo sadarbību starp universitāti, pašvaldību, uzņēmēju. Kā visos iepriekš redzētajos uzņēmos, arī šeit tiek pievērsta uzmanība darba videi un labvēlīgiem drošiem apstākļiem. Visas novietnes un teritorija perfekti sakārtotas.

“Waterman Hannie” – kartupeļu, sīpolu audzēšanas uzņēmums. Darbību uzsācis jau pagājušā gadsimta 50.-ajos gados kā kartupeļu un sīpolu audzētājs, pavairotājs un iepakotājs. Tagad   šeit saimnieko jau nākamā paaudze, izveidojot 1998. gadā jaunas noliktavas, pakotavas, aprīkojot tās ar modernu tehniku, 2002. gadā uzbūvēta vēl viena 5000 m2 liela glabātuve, bet 2010. gadā uzņēmums uzbūvējis arī kafejnīcu, jaunas ofisa telpas, meistarklašu telpas u.c. “Waterman” sīpoli ir visatpazīstamākais zīmols. Produkcija tiek pakota ar modernām iekārtām visdažādākajos iepakojumos, atbilstoši pircēju vēlmēm – visu cauru gadu. Notiek vairāku līmeņu paškontrole, jo uzņēmumam ir svarīgi, ka klients vienmēr saņem gaidīto preci atbilstošā nemainīgi augstā kvalitātē. Caurspīdīgums attiecībā uz cenu noteikšanu, informāciju un metodēm  ir nosacījums ilgtspējīgai uzņēmējdarbībai. Kā pievienotā vērtība tiek nodrošināta nelielu iepakojumu iespējas. Izaugsme uzņēmumam ir svarīga, bet nav pašmērķis. Svarīgā lieta ir tā, ka pircējs uzņēmumu uzskata par uzticamu un godīgu darījumu partneri. Uzņēmums iesaistījies arī GLOBALG.A.P., kas ļauj piedāvāt pircējam augstas kvalitātes preci pēc visaugstākajām pārtikas nekaitīguma prasībām.

Visā mācību brauciena laikā bija vērojama tendence – uzņēmēju rūpes par ilgtspējīgu gudru saimniekošanu, ieviešot inovatīvas efektīvas tehnoloģijas un tehniku, tādējādi samazinot izmaksas, bet vienlaicīgi kāpinot ražību, rūpes par darbiniekiem. Laikā, kad visā pasaulē tiek runāts par klimata pārmaiņām, aizvien vairāk uzņēmēju domā par lauksaimniecības ietekmi uz vidi, izvēloties precīzās lauksaimniecības tehnoloģijas. Galvenā doma, kas izskanēja visās saimniecībās – domāt par augsnes atveseļošanu, nesmidzināt visus laukus, bet tikai tur un tiem augiem, kam nepieciešams, dozēt AAL, izvēlēties līdzekļus, kas atstāj pēc iespējas mazāku kaitīgo ietekmi uz vidi. Katrā saimniecībā ražošanas process ir rūpīgi pārdomāts, veiktas investīcijas infrastruktūrā, kas galarezultātā nodrošina kvalitatīvas produkcijas uzglabāšanu un nogādāšanu pircējam. Visos uzņēmumos tiek ļoti ieguldīts cilvēkresursos, nodrošinot patīkamu darba vidi un drošus apstākļus, jo, ja cilvēks jūtas apmierināts, viņš ir gatavs vairāk un produktīvāk strādāt. Brauciens deva tālāku ieskatu jautājumos, par kuriem nākas ar saviem lauksaimniekiem pārrunāt arvien vairāk – vides aspekti, gudra saimniekošana, paaudžu nomaiņa.

Grupas dalībnieki bija ļoti gandarīti par mācību braucienu. Tika apskatītas ražošanas telpas, iegādāti stādmateriāli, gūtas jaunas idejas uzņēmējdarbības dažādošanai – stādu ražošana papildus ogu ražošanai, laistīšanas sistēmu ieviešana, iepakošana klientu acu piesaistīšanai u.c. Pārsteidza lielā sakārtotība visās saimniecībās. Mūsu saimniekiem bija ļoti vērtīgi to redzēt, lai turpmāk ieviestu savās saimniecībās. Uzņēmēju stāstījums lika vairāk aizdomāties par vides aspektiem un ekonomisku AAL lietošanu. Uzskatāmi tika parādīts, ko dod dalība GLOBALG.A.P., kāda ir pircēju lojalitāte un kādas iespējas tas paver uzņēmumam. 

Šādi mācību braucieni ļauj uzņēmējam ieraudzīt, kāda ir viņa izaugsme, kādas jaunas vēsmas strāvo pasaulē, kas būtu uzlabojams savā saimniecībā. Tas palīdz uzdrīkstēties.

Jana Tramdaha,

LLKC Tukuma konsultāciju biroja vadītāja

Saimniecību apmeklējumi tika nodrošināti Latvijas Lauku attīstības programmas (LAP) investīciju pasākuma 2014.-2020. gadam “Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi” apakšpasākuma “Atbalsts saimniecību un mežu apmeklējumiem” ietvaros, LAD līguma Nr. LAD011018/P43.

Foto galerija: 

Pievienot komentāru