Liepājā biedrība “Lauku sēta” svin gada jubileju

GalerijaPrint

Pirms gada, apvienojoties vietējām Kurzemes saimniecībām biedrībā “Lauku sēta”, tika izveidota jauna tirdzniecības vieta Liepājas Laumas rajonā, Krūmu ielā, kur vienmēr sirsnīgi tiek gaidīti Liepājas iedzīvotāji un ciemiņi, lai ne tikai iegādātos vietējo mājsaimniecību un zemnieku saimniecību piedāvāto, bet arī lai tuvāk viņus iepazītu.

Jau pirmajā darbības gadā ir izdevies paveikt ļoti daudz, un, lai atskatītos uz paveikto, kā arī lai palūkotos, kādas ir nākotnes ieceres, uz sarunu aicinājām biedrības “Lauku sēta” valdes locekli Kristīni Dzelmi.

– Kas ir iesaistījies biedrībā un kāds ir piedāvājuma klāsts?

– Šobrīd biedrības “Lauku sēta” kodolu veido 14 dibinātāji, kuri patstāvīgi tirgo savu produkciju lauku labumu tirdziņā “ANDELLAND”, kā arī citas saimniecības, kuras nav biedrības biedri, bet piedāvā iegādāties sezonas produktus. Līdz ar to pašreizējais tirgotāju skaits ir 21 saimniecība, kas var mainīties sezonas laikā.

Lauku labumu tirdziņā “ANDELLAND” iegādāties izaudzēto un pārstrādāto produkciju piedāvā mājražotāji un zemnieku saimniecības no Rucavas, Nīcas, Otaņķu, Bārtas, Medzes, Durbes, Vērgales, Aizputes, Kuldīgas novadiem un Liepājas pilsētas.

Pircējiem tiek piedāvāts labākais un ļoti plašs vietējās produkcijas sortiments – sezonas dārzeņi; ogas, augļi,  garšaugi un garšaugu kastes; sezonas zaļumi (loki, dilles, rukola, salāti); piens un piena produkti (tostarp dažāda veida jogurti, svaigi un kūpināti sieri); olas; maize (saldskābā, rupjmaize, gaļas maize, baltmaize, gaišo un tumšo sēklu maize, ogu maize); konditorejas izstrādājumi (burkānrauši, pīrāgi, kūkas, plātsmaizes un dažāda veida cepumi); bišu produkti (medus, ziedputekšņi, bišu maize); gaļa un gaļas produkti; kūpinātas un svaigas zivis (karpas, līdakas – no oktobra līdz decembrim); bērzu sulas un ābolu sulas ( svaigas un pasterizētas); sezonas sīpolpuķes un puķu stādi;  dažādu ogu un augļu sukādes un cita jau tagad pircēju iecienīta produkcija.

Esam atvērti klientu vēlmēm un ierosinājumiem, piemēram, ir iespēja pieteikt izveidot sev individuālu garšaugu kasti.

– Vai esat atvērti jauniem dalībniekiem un varbūt varat nosaukt  produkciju, kas vēl būtu nepieciešama?

– Biedrība “Lauku sēta” ir atvērta jauniem dalībniekiem, jo biedrības pamatmērķis ir apvienot Kurzemes mājražotājus un zemnieku saimniecības, lai kopīgi popularizētu vietējo produkciju, kas izaudzēta Latvijā, kuru tirgo paši produktu audzētāji bez starpniekiem, un kuri uzņemas atbildību par savu produktu kvalitāti. Otrkārt, biedrība vēlas popularizēt veselīgu dzīvesveidu, kur viens no posmiem ir pareiza ēšana un kvalitatīvi produkti. 

Biedrība pirms jaunu dalībnieku uzņemšanas apseko saimniecību, kura izteikusi vēlmi tirgoties lauku labumu tirdziņā, pārliecinoties gan par esošo produktu esamību, gan to audzēšanas veidu, kā rezultātā biedrības valde pieņem lēmumu par jaunu tirdzniecības dalībnieku uzņemšanu.

Šogad labprāt aicinām pievienoties mums putnu gaļas, briežu, jēra un liellopa gaļas tirgotājus, kā arī amatniekus (īpaši ar  pinumiem un māla izstrādājumiem). 

– Kāda veida atbalstu biedrība ir piesaistījusi, lai īstenotu savu ieceri?

– Tā kā laukuma iegādei un labiekārtošanai bija nepieciešams finansiāls ieguldījums, tad zemnieku saimniecība “ĶUĶI”  (biedrības biedrs) uzņēmās kārtot finansējuma saņemšanu, un par ko mēs, biedrības biedri, esam ļoti pateicīgi. Iecere īstenota, pateicoties AS “Attīstības finanšu institūcija ALTUM” piešķirtajam finansiālajam atbalstam, kas pilnībā izlietots tirdzniecības laukuma iegādei un labiekārtošanai, sākot ar seguma izlīdzināšanu, ieklāšanu, elektroenerģijas un ūdensvada pievada izveidi, kā arī žoga uzstādīšanu.

Liepājas pilsētas pašvaldībai lūgts izvietot pilsētā reklāmu par vietējo mājražotāju un zemnieku saimniecību produktu pieejamību pilsētā, kā arī Krūmu ielas rekonstrukcijas ietvaros noasfaltēt grantēto segumu apmēram 70 m (lai neveidotos putekļi), bet nav saņemts atbalsts. 

– Kā radās lauku labumu tirdziņā nosaukums un ko tas nozīmē?

– Tirdziņa nosaukums radās, rīkojot konkursu, kura rezultātā izvēlēts nosaukums “ANDELLAND”, jo tirgošanās daudzās valodās tiek tulkota kā andele. Arī latviešiem šis senais vārds nav svešs. Tāpēc mums iepatikās divu vārdu salikums – “andele” un “land” (tulk. valsts/zeme).

Esam tāda kā maza zemnieku valsts. Arī skatoties perspektīvā, nosaukums var būt saistošs ārvalstu tūristiem, kuri, viesojoties Liepājā, var apmeklēt lauku labumu tirdziņu un iegādāties vietējos produktus. 

– Kā kopumā vērtējat biedrības darbības pirmo gadu un ar ko īpaši lepojaties?

– Biedrības darbu gada garumā vērtējam ļoti pozitīvi, jo ne tikai ir sakārtota viena Liepājas teritorijas daļa, bet izveidots lauku labumu tirdziņš otrā lielākajā mikrorajonā, ko ļoti novērtē ne tikai Ziemeļu priekšpilsētas iedzīvotāji, bet arī Karostas un Zaļās birzs iedzīvotāji (liepājnieki bieži sūdzas, ka pārsvarā veikali vai tirgi tiek veidoti pilsētas centrā). 

Esam priecīgi, ka ar Facebook un laikrakstu “Kursas laiks” un “Kurzemes Vārds” starpniecību esam spējuši informēt pilsētas iedzīvotājus un viesus par lielisku iespēju iegādāties Liepājā kvalitatīvu, veselīgu pārtiku divas reizes nedēļā. Ir prieks par aizvien pieaugošo pircēju skaitu, kas liecina, ka cilvēki spēj novērtēt vietējo produktu kvalitāti, salīdzinot ar lielveikalos pieejamo. 

Paralēli lauku labumu tirdzniecībai biedrība savu darbību vērš arī uz latvisko tradīciju saglabāšanu un popularizēšanu. Līdz ar to īpaši pasākumi vai degustācijas tiek rīkotas ziemas un vasaras Saulgriežos, kā arī citās mūsu senčiem zīmīgās dienās, tādējādi ieinteresējot citas tautības vai pilsētas viesus iepazīt latvisko kultūru un tradīcijas. Gada laikā esam rīkojuši Miķeļdienas tirgu jeb rudens saulgriežus, kura laikā klājām degustāciju galdu ar zemnieku produktiem, pašceptām ābolu un ķirbju pankūkām, dažādiem ievārījumiem un zāļu tēju. Tāpat, mūsuprāt, ir svarīgi kopīgi svinēt Latvijas dzimšanas dienu. Līdz ar to novembrī, svētku nedēļā, cienājām pircējus ar pašceptu svētku kliņģeri un raušiem. Savukārt Ziemassvētkos ne tikai cienājām pircējus ar piparkūkām, bet dāvinājām tās katram pircējam.

Šogad varam lepoties ar viena konkursa un trīs lielu pasākumu organizēšanu: konkurss par tirdzniecības laukuma nosaukumu; Mātes dienas pasākums; 16. jūnijā biedrības laukuma atklāšanu ar garu degustācijas galdu un svētku tortēm un konkursa par tirdzniecības laukuma nosaukuma dalībnieku apbalvošanu,  kā arī biedrības gada balli  7. jūlijā kopā ar grupu “Melnraksts”. 

Sākot no pavasara, biedrība iedibinājusi jaunu tradīciju – katra mēneša pirmajā pirmdienā no plkst. 19 līdz 21.30 rīko vakara iepirkšanos, kas ir ļoti apmeklēta. Īpaši vakara iepirkšanos iecienījuša biznesa ļaudis un ģimenes ar bērniem. 

– Kādi ir nākotnes plāni – ieceres, mērķi?

– Nākotnē plānojam turpināt labiekārtot laukuma zaļo zonu, lai to varētu izmantot ģimenes ar bērniem, īpaši pasākumos; izvietot vairāk soliņu; izveidot velo novietnes, kā arī, iespējams, izveidot īpašu stādu dārzu, piedāvāt pārtikas grozus (pēc pasūtījuma), vēlās brokastis u. c. 

Mēs ļoti ceram, ka visi kopā, tostarp iesaistot pircējus, spēsim popularizēt Latvijā audzētos produktus, atbalstīt vietējo mājražotāju, zemnieku saimniecību produktu iegādi, novērtēt to kvalitāti, un  mazināt Fast Food iegādi. 

Tāpat esam pateicīgi saviem patstāvīgiem pircējiem, kuri atbalsta mūs, pauž savu viedokli, kas būtu jāuzlabo, kā arī palīdz reklamēt lauku labumu tirdziņu “ANDELLAND”. Faktiski pircēju lielais atbalsts ir labs dzinējspēks darīt vairāk un labāk, lai Latvijas produkts tiktu celts galdā aizvien vairāk.

Novēlam biedrībai arī turpmāk tikpat apņēmīgi īstenot savas ieceres un atgādinām ikvienam liepājniekam un Liepājas viesim, ka lauku labumu tirdziņā “ANDELLAND” esošās saimniecības laipni gaida katru trešdienu (no plkst. 14–18) un sestdienu (no plkst. 10–14), kā arī katra  mēneša pirmajā pirmdienā no plkst. 19–21.30 uz vakara iepirkšanos. Biedrības aktualitātēm un aktivitātēm var sekot, izmantojot biedrības Facebook interneta vietni – Lauku sēta Liepājā.

Aleksejs Kačanovs,

LLKC Liepājas biroja vadītājs, uzņēmējdarbības konsultants

Foto: Biedrības “Lauku sēta” arhīvs

Foto galerija: 

Pievienot komentāru