Prognozē pieprasījuma atjaunošanos pēc pārtikas

Eiropas Komisijas jūlijā publiskotajā īstermiņa lauksaimniecības tirgus pārskatā secināts – lai arī Covid-19 uzliesmojums īslaicīgi ietekmēja sabiedriskās ēdināšanas sektoru, pārtikas piegāžu ķēžu darbība nav apturēta, turklāt vairākās lauksaimniecības nozarēs ražošanas perspektīvas tiek vērtētas kā labas, piemēram, piena, cukura, cūkgaļas, olīveļļas, vīna un tomātu ražošanā. Arī eksporta iespējas kopumā joprojām ir labas.

Laukaugi

Pārskatā prognozēts, ka 2020./2021. gada ražas sezonā ES labības produkcija būs 286,3 miljoni tonnu, kas ir par 2,7% mazāk nekā 2019./2020. gadā, taču šāds apjoms ir par 1,7% virs vidējā piecu gadu līmeņa. Tas izskaidrojams ar mazākām ziemas graudaugu platībām, kā arī ar sausumu kultūraugu attīstības laikā, īpaši kviešiem. Lietusgāzes maija beigās un jūnijā mazināja sausuma ietekmi uz vasaras kultūraugiem. Tiek lēsts, ka labības patēriņš ES 2019./2020. gada sezonā samazināsies par 0,6%, galvenokārt tāpēc, ka Covid-19 dēļ samazinājās pieprasījums pēc maizes ceptuvju un ēdināšanas uzņēmumu produkcijas. Tomēr tam nevajadzētu turpināties ilgstoši.

Rapšu ražas apjoms tiek lēsts tādā pašā līmenī kā 2019./2020. gada sezonā – ES kopumā 15,4 milj. t. Par 3,7% pieaugs saulespuķu produkcija, sasniedzot 10,4 milj. t, tāpat sojas pupiņu un pārējo proteīnaugu raža, sasniedzot attiecīgi 2,8 un 4,5 milj. t.

Cukura ražošanas apjomi saglabāsies 2019./2020. gada sezonas līmenī, neraugoties uz cukurbiešu platības samazināšanos par 3%.

Piens un piena produkti

ES piena ražošana 2020. gadā varētu sasniegt gandrīz 144 milj. t, kas ir par 0,7% virs 2019. gada līmeņa. Piena ražošanu sekmējusi labā ganību kvalitāte pavasarī un vasaras sākumā. Paredzams, ka vislielākais apjomu kāpums būs Vācijā, Itālijā, Spānijā un Nīderlandē.

Nav paredzams, ka pieaugošais siera mazumtirdzniecības pieprasījums ES kompensēs zaudējumus no apjomu mazināšanās sabiedriskās ēdināšanas sektorā. Līdz ar to šogad prognozēta patēriņa samazināšanās. Neskatoties uz paredzēto eksporta kāpumu par 2%, vietējā patēriņa kritums varētu izraisīt lēnāku ražošanas pieaugumu, nekā paredzēts.

EK prognozē augošus sviesta, pilnpiena pulvera un vājpiena pulvera eksporta rādītājus, jo cenu kritums šos produktus padarījis importētājiem interesantākus.

Gaļa

Paredzams, ka liellopu gaļas ražošana 2020. gadā samazināsies par 1,7%, kas saistīts ar pieprasījuma mazināšanos sabiedriskajā ēdināšanā, kā arī ganāmpulku īpašnieku lēmumu samazināt  ganāmpulkus.

Mājputnu gaļas ražošanas kritums tiek prognpozēt 2% apmērā, jo nozare ātri reaģēja uz pieprasījuma un arī cenu mazināšanos. Ganāmpulku izkaušanu veicināja tirgus nenoteiktība, tajā skaitā neskaidrās eksporta perspektīvas.

Cūkgaļas ražošanai prognozēts pieaugums par 0,5%, ko veicina pircējiem labvēlīgas cenas, turklāt stabili pieaugs eksporta pieprasījums, galvenokārt uz Ķīnu.

Pieprasījuma samazināšanās sabiedriskajā ēdināšanā, loģistikas problēmas, kā arī Covid-19 ierobežojošie pasākumi Lieldienu laikā ir iemesls aitu un kazu gaļas ražošanas kritumam par 1,5%.

EK prognozē, ka šogad gaļas patēriņš ES kopā samazināsies par 2,5% un būs 65,4 kg uz vienu cilvēku.

Sagatavoja Iveta Tomsone,
LLKC Apgāda vadītāja

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.