EK prognozē ekonomikas atlabšanu jau šogad

Lai arī Eiropa joprojām ir koronavīrusa pandēmijas varā un jaunu, lipīgāku koronavīrusa celmu parādīšanās dēļ daudzas dalībvalstis atjauno vai pastiprina ierobežošanas pasākumus, tomēr vakcinācijas programmu uzsākšana visā ES dod pamatu piesardzīgam optimismam ekonomikas atjaunošanai.

Eiropas Komisijas publiskotajās 2021. gada ziemas ekonomikas prognozēs secinātas, ka šogad un arī nākamgad eirozonas ekonomika pieaugs par vidēji 3,8%. Pēc straujas izaugsmes 2020. gada 3. ceturksnī ekonomiskā aktivitāte 4. ceturksnī atkal samazinājās, jo pandēmijas otrais vilnis izraisīja atjaunotus ierobežošanas pasākumus. Šī iemesla dēļ eirozonas ekonomika 2021. gada pirmajā ceturksnī saruks. Ekonomikas izaugsme atsāksies pavasarī un uzņems tempu vasarā, jo vakcinācija notiek aizvien raitāk un pakāpeniski tiek atcelti ierobežojošie pasākumi. Pandēmijas ekonomiskā ietekme dažādās dalībvalstīs joprojām ir nevienmērīga, un tiek prognozēts arī, ka atveseļošanās ātrums ievērojami atšķirsies.

Prognozēs minēts, ka inflācija eiro zonā palielināsies no 0,3% 2020. gadā līdz 1,4% 2021. gadā, bet 2022. gadā samazināsies līdz 1,3%. Novēlotā atveseļošanās turpina mazināt kopējo pieprasījuma spiedienu uz cenām.

EK, vērtējot prognožu pozitīvos riskus, uzsver, ka atveseļošanās tempi varētu būt arī straujāki, jo veiksmīgs vakcinācijas process ļaus ātrāk nekā paredzēts mazināt ierobežošanas pasākumus, turklāt prognozē nav vērtēta ES Atveseļošanās instrumenta finanšu līdzekļu ietekme uz eirozonas valstīm. Tie būs pieejami nākamgad.

Pie prognozes negatīvajiem riskiem ES atzīmē iespēju, ka pandēmija tuvākajā laikā var izrādīties noturīgāka vai smagāka  nekā paredzēts, vai arī vakcinācijas programmu ieviešana var kavēties. Tas varētu aizkavēt ierobežošanas pasākumu atvieglošanu, kas savukārt ietekmētu paredzamās atveseļošanās laiku un tempu. Pastāv arī risks, ka krīze varētu atstāt dziļākas rētas ES ekonomiskajā un sociālajā struktūrā, īpaši plašu bankrotu un darbavietu zaudēšanas dēļ. Tas arī kaitētu finanšu sektoram, palielinātu ilgtermiņa bezdarbu un pasliktinātu nevienlīdzību.

Informāciju sagatavoja Iveta Tomsone,
LLKC Apgāda vadītāja

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.