ES graudu rekordražas, cenas prognozē stabilas

Lielā daļā ES valstu pērn iegūtas graudaugu rekordražas, bet kopumā bijis vairāk lopbarības kvalitātes graudu, un graudu cenas ir salīdzinoši zemas. Par graudaugu tirgu spriests COPA– COGECA un EK darba grupā “Laukaugi, proteīnaugi un eļļas augi”, kurā kā eksperts no Latvijas piedalījas biedrības “Zemnieku saeima” pārstāvis Aigars Šutka.

Eiropas vidusdaļā un ziemeļu reģionā gandrīz visas valstis ir palielinājušas graudu ražošanu, bet Dienvideiropā vērojams būtisks kritums. Kopumā 2014./2015. gads ES graudaugu sektoram ir bijis ļoti labs. Iegūtas rekordlielas kopražas kukurūzai, kviešiem un miežiem. ES ir pasaulē lielākā mīksto kviešu eksportētāja. Graudu apjoma atlikumi noliktavās ES ir būtiski palielinājušies, kas ir viens no cenu ietekmējošiem faktoriem.

Lielbritānija ziņo par būtisku ziemas rapšu sējplatību samazinājumu 2015./2016. gadā (~14% jeb 91 tūkst. ha). Tā ir arī faktiski pirmā valsts, kas saskārusies ar būtisku kaitēkļu (stublāju spradža) bojājumu palielināšanos rapšu sējumos pēc 3 neonikotinoīdu grupas darbīgo vielu lietošanas aizlieguma kodnēs. Pārējās ES valstīs rapšu platības ir apmēram tādā pašā līmenī. Vienīgi Vācijā ziemas rapšu platībām prognozē pieaugumu par 5–6% (~65 tūkst. ha).

Graudaugu platību prognoze praktiski neatšķiras no iepriekšējā gada. Par ražību februāra sākumā vēl ir pāragri spriest. Vienīgās būtiskās izmaiņas ir jūtamas Lielbritānijā, kur arvien vairāk runā par vasarāju platību palielināšanu, kas šai valstij nav raksturīgi. Tādā veidā tur mēģina rast risinājumu tādiem izaicinājumiem kā nezāļu (īsmūža viendīgļlapju) rezistence pret herbicīdiem u. c.

EK sagatavojusi pārskatu par laukaugu nozari ES, kur ietverti arī iespējamie cenu izmaiņu scenāriji. Galvenie secinājumi un iespējamie attīstības scenāriji graudu cenām liecina, ka vismaz līdz 2020. gadam liels pieaugums visticamāk nav gaidāms.

Eiropas Komisija uzskata, ka tuvākajos 10 gados laukaugu sektorā gaidāms pieaugošs pieprasījums pēc kukurūzas graudiem, jo augs to izmantošana bioetanola ražošanā. Arvien saglabāsies un pieaugs eksporta pieprasījums pēc kviešiem un miežiem. Pieprasījumu pēc miežiem visvairāk ietekmēs Ķīna. EK aprēķini liecina, ka sagaidāma zināma stagnācija rapšu eļļas pieprasījumam un sojas importa pieaugums. 

Vissatraucošākā tendence laukaugu sektoram ir izaicinājumi rapšu audzēšanas jomā. Politiskie lēmumi, kas ir pieņemti un kurus vēl gatavojas pieņemt ES institūcijas, var nākotnē vēl vairāk apgrūtināt tieši šī kultūrauga audzēšanu. Iespējams, ka ir sagaidāma tālāka rapšu cenas samazināšanās. ES būtu stratēģiski svarīgi vismaz saglabāt rapšu ražošanu pašreizējā līmenī, jo graudaugu nozares ilgtspējīgai attīstībai rapšu īpatsvars augu maiņā ir kritiski svarīgs. Tāds ir kopējs COPA–COGECA darba grupas dalībnieku viedoklis.

Pēc COPA–COGECA ekspertu atskaitēm un ārvalstu interneta portālu informācijas ziņas sagatavoja Iveta Tomsone 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.