“Vienkoči” – koka apstrādes darbnīca un muzejs Līgatnē

GalerijaPrint

IK „Vienkoči” veidojie kā uzņēmums, kura pamatdarbības veids ir kokapstrāde. Darbs ar koku ir sena Vidzicku  ģimenes vīru  tradīcija. Izveidojot Vienkoču parku Līgatnes novadā, zeme tika iznomāta  no pašvaldības un pamazām sakopta apkārtne. Tādējādi tagad lauku teritorijā  tiek saglabātas, attīstītas un popularizētas dažādu  amatu prasmes.

Uzņēmums dibināts 2005. gadā un drīz sācis darboties arī tūrisma jomā. Parks  ar daudzveidīgiem  koka darinājumiem un  vēsturisku apkārtnes ēku maketiem sākts veidot kopš 2007. gada, piedāvājumā radot tematiskus apskates objektus un organizējot izzinošas ekskursijas gan grupām, gan individuāliem apmeklētājiem. IK „Vienkoči” īpašnieks Rihards Vidzickis ir Latvijas Amatniecības kameras dabiska koka apstrādes meistars un Rīgas Tehniskās universitātes inženierzinātņu doktors. Tādējādi kokamatniecība, kokamatniecības vēsture, zinātne un tūrisms Vienkoču parkā darbojas tiešā sasaistē. Apmeklētāju un kokamatniecības jomas profesionāļu izziņai tiek rīkoti tematiski pasākumi ar koku un tā apstrādi. Tas parasti notiek saistībā ar Vienkoču parkā gatavotajiem izstrādājumiem – vienkoču laivām, silēm, traukiem un maizes abrām.

Kokamatniecības muzeja izveidē uzņēmums darbojas ciešā sadarbībā ar biedrību „Zaļie amatnieki”. Muzejā-darbnīcā pieejami dažādi kokapstrādes instrumenti  no akmens laikmetā  līdz mūsdienās lietojamiem.  Pēdējos gados uzņēmums pastiprināti pievēršas vienkoču trauku un maizes abru izgatavošanai un tehnoloģijas uzlabošanai.

Vietējai rīcības grupai – biedrībai “Cēsu rajona lauku partnerība”  2017. gadā tika sagatavots projekta pieteikums  konkursa sadaļā “Uzņēmumu  radīšana un attīstība, vietējās produkcijas realizācijas vides radīšanai un uzņēmējdarbības attīstībai”.  Tika apstiprināts  pieteikums 45 500 eiro apmērā.  Reālās izmaksas ir ap 160 000 eiro.Tika uzbūvēta daudzfunkcionāla  koka ēka ražošanai, apmācībai, pasākumiem,  tūristu uzņemšanai. Ārējais  koka karkass apšūts ar dēļiem.  Iekštelpās  izmantota koka apdare. Griestiem izmantotas mūsdienīgas akustiskās  fibrolīta  plāksnes, kas ražotas Latvijā,  Jaunlaicenē. Griesti  slāpē skaņu, aktīvi strādājot ar motorizētiem  instrumentiem un darbagaldiem.  Koka logi gatavoti tradicionāli, ar 24 rūtīm  no abām pusēm.

Vienkoču trauki  darbnīcā tiek izgatavoti no zaļā koka un žāvēti tikai pirms pēdējiem apdares posmiem. Koka trauku izgatavošanā izmantoti dažādi lapu koki – goba, ozols, kļava, liepa, bērzs, pīlādzis, ieva. Šie trauki paredzēti universālai lietošanai, lielākoties servēšanai.  Apdarē tiek izmantoti dabas produkti – propoliss, propolisa vaska un lineļļas sakausējums, kas Latvijā līdz šim nav ticis pielietots un arī citur pasaulē šādā kombinācijā nav plaši pazīstams. Melnajiem traukiem tiek izmantota dedzināšanas metode. Tā ietonē koku melnā krāsā.  Jaunajā ēkā radīta vide vienkoču trauku, maizes abru un citu masīvkoka lietu ražošanai. Trauki gatavoti ar augstu pievienoto vērtību no salīdzinoši neliela diametra vietējā  Gaujas nacionālā parkā reiz augošiem lapu kokiem un kokzāģētavām nederīgajiem gobas nomaļiem.  Šie materiāli citkārt būtu vienkārši malka,  ne produkts ar augstu pievienoto vērtību. Ražošanā tiek izmantots zaļais koks, un izstrādājums tikai beigu stadijā tiek izžāvēts. Tas ļauj izgatavot produktu ar mazu  atgriezumu daudzumu. “Vienkočos” izgatavotajām maizes abrām meistars Rihards Vidzickis dod mūža garantiju. Tas nozīmē, ka pat tad, ja nepareizas lietošanas vai koka niķu rezultātā maizes abriņa būs ieplaisājusi, meistars to salabos, neprasot atlīdzību, jo meistaram rūp katras viņa izgatavotās abriņas turpmākās gaitas.

Līdztekus ražošanai notiek vēsturisko instrumentu un tehnoloģiju demonstrēšana. Daļa no eksponētajām lietām, rīkiem un tehnoloģijām nekur citur Latvijā un tuvākajās valstīs nav sastopami. Darbnīca/muzejs tiek veidots, lai apmeklētājiem dotu iespēju arī pašiem iesaistīties kādos no produktu radīšanas procesiem. Jaunradītā vide dod iespēju pilnvērtīgāk plānot ar kokamatniecību saistītos profesionāļiem domātos pasākumus arī ziemas sezonā,  kalpo izglītojošiem mērķiem jomas profesionāļiem, arodskolu audzēkņiem, universitāšu studentiem un jaunajiem zinātniekiem un visai sabiedrībai.

Ieguvumi no projekta īstenošanas:

  • Lauku teritorijā  tiek saglabātas, attīstītas un popularizētas dažādu  amatu prasmes.
  • Tiek  pilnveidotas amatniecības produktu  ražošanas un tūrisma iespējas, sabiedrībai radītas pilnvērtīga brīvā laika pavadīšanas iespējas.
  • Vienkoču parka darbība veicina  kultūras mantojuma saglabāšanu,  rada  inovācijas  un sniedz ieguldījumu prasmju tālāknodošanā.  Notiek vietējā kokmateriāla racionāla un netradicionāla  izmantošana.
  • Zaļās domāšanas popularizēšanai  un produktu ilgtspējas nodrošināšanai koka izstrādājumiem  pielietotā  bišu produktu apdare un mūža garantija koka  abriņām  ir būtisks faktors.
  • Palielinot pakalpojumu piedāvājumu ārpus aktīvās tūrisma sezonas, pieaug apmeklētāju plūsma  teritorijā. Tas savukārt veicina  vietējo nodarbinātību, tostarp gidiem, amatniekiem, tirdzniecības uzņēmumiem u.c.
  • Tiek veicināta vietējo pakalpojuma sniedzēju uzņēmēju  sadarbība un attīstība – pēdējā laikā novadā izveidojušies un attīstās  vairāki sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji (kafejnīca un tīklu parks “Zeit”, kafejnīca “Pie Jančuka”, “Vīna un karošu darbnīca” u.c.).
  • Sadarbībā ar Amatnieku ģildi tradicionālajā  kokamatniecībā notiek starptautiskas meistardarbnīcas.
  • Muzejs un darbnīca vienlaikus iemieso gan kultūras un izglītības vietu, gan ražotni, darot to sabiedrībai pieejamu.

Dace Kalniņa,

LLKC Cēsu konsultāciju birojs

Foto galerija: 

Pievienot komentāru