Integrētie lauki – smiltsērkšķu valstība Vaivē

GalerijaPrint

Daudziem,  braucot pa lielo  Rīgas – Veclaicenes šoseju aiz Āraišiem garām Akmenskrogam, bieži sanācis pamest skatienu Jurģukalna virzienā. Tur piekalnē pēdējos piecos gados notikušas lielas pārmaiņas. Krūmāju pudurus pļavu nogāzēs nomainījuši plaši ogulāju stādījumi. 

Lauku saimnieki ir  jaunā Dzalbu ģimene.  Arnis uzaudzis Vaives pagastā, kopā ar vecākiem darīti visi  lauku darbi, pārdzīvoti daudzi  siena laiki un labu laiku pēc tam nav bijusi doma intensīvi darboties lauksaimniecības nozarē. Augstskolā iegūta inženiera specialitāte; ir pastāvīgs  darbs lielpilsētā, tomēr lauku enkurs pa laikam vilcis atpakaļ. Izveidojusies ģimene,  bijusi vēlēšanās zemi apstrādāt, ne tikai zāli nopļaut un novākt. Meklējot savu “nišu”,  pieturējuši pie smiltsērkšķiem. Kopš 2018. gada, kad ”mācību laukā” iestādīti pirmie eksperimenta augļu krūmi – smiltsērkšķi un cidonijas, gūta ne tikai raža, bet vairāk gan pieredze. Izveidots savs uzņēmums SIA “Zaptsmaize” (un SIA “Ogumaize”), no dāņu īpašniekiem atpirkta atpakaļ lauksaimniecības zeme. Aizaugušais krūmājs kļuvis par dārzu. Ir novākti, krūmi, celmi, ar meža frēzi sastrādāta augsne, veiktas augsnes analīzes, gādāti stādi, ģeotekstils, pa daļai veikta laistīšanas iekārtu izvietošana, iestādīti smiltsērkšķi. Vairāk stādītās šķirnes Botaņičeskaja Ļubiteļskaja, Prozračnaja. Pa divām rindām stādīti sievišķie augi, trešajā rindā – katrs piektais ir vīrišķais augs.

Arnis ir atvērts  sadarbībai un jaunām idejām.  Pašlaik  sadarbībā ar Dobeles dārzkopības institūtu un citām saimniecībām notiek vairāku gadu izmēģinājums par zaļmēslojuma ietekmi uz smiltsērkšķu augšanu, ražīgumu un citiem kvalitātes rādītājiem. Šogad tiek vākta pirmā ogu raža no 2020. gada stādījumiem. Arņa SIA ir biedrs  LKPS “Baltijas ogu dārzi”. Ogu raža tiks nodota kooperatīvam.

Pamazām tiek sakopts arī “Jurģukalna dendrārijs”, neliels senu stādījumu nogabals Jurģukalnā. Dendrārija veidošanu 18 ha platībā 1931. gadā uzsāka Auseklis Ramats. Dendrārijā atrodas vienīgā Baltijā Veiča baltegļu audze. Te aug Rumēlijas priede, Menzisa duglāzija, Lausona paciprese, Japānas lapegles un ir citu retu sugu stādījumi. 

Ģimenes jaunais izaicinājums ir “Ēdamdārza” veidošana –  taps atvērta vieta ģimenēm, turpat netālu no lielceļa. Ēdamdārzā šajā gadā iestādīti melleņu krūmi, upenes, jāņogas, ērkšķogas, zelta jāņogas, ķirši, zīdkoki; būs arī avenes, kazenes.  Šajā dārza daļā varēs lasīt un ēst dažādas ogas, pavadīt laiku svaigā gaisā, iegādāties stādiņus, un ne tikai. Ideju ir daudz, apņēmības netrūkst, taču vēl daudz darbu vēl darāmi.

“Atļaušos nesatraukties par laika apstākļiem, to mēs vienkārši nevaram ietekmēt,“ saka Arnis. “Ir jādara”. Vēlam Arnim un ģimenei veiksmi, atbalstītājus  un izturību savu sapņu īstenošanai.

Dace Kalniņa,
LLKC Cēsu konsultāciju birojs

Foto galerija: 

Pievienot komentāru