Ieskats seminārā “Tomātu ražošana bioloģiskā saimniecībā”.

GalerijaPrint

Augusta otrajā pusē LLKC Tukuma konsultāciju birojs pulcēja interesentus seminārā par tomātu audzēšanu bioloģiskā saimniecībā, kas notika Kandavas novada, Zemītes pagasta “Kanneniekos”.

Tukuma puses zemnieki ļoti iecienījuši dārzkopības ekspertes Mārītes Gailītes vadītās lekcijas. Arī šoreiz lektore atsaucās aicinājumam un dalījās padomos labas tomātu ražas ieguvei. Mārīte Gailīte par sevi teic, ka viņas darbs ir strādāt kā augu advokātam, stāstot un mācot par to, kas augiem patīk. Liels prieks par saimniekiem Aivaru un Naģeždu, kuri lielu darbu ieguldīja, nodrošinot saimniecības apmeklētājiem patīkamus apstākļus semināra norisei. Apskatei sagatavotais tomātu šķirņu paraugu klāsts (turpat simts) vienaldzīgu neatstāja nevienu. Katram viņu interesējošo šķirni bija iespēja arī nodegustēt.

Saimnieks Aivars Ošenieks dalījās pārdomās par bioloģisko saimniekošanu, izsakot viedokli par uzstādītajiem nosacījumiem. Dalībniekus iepazīstināja ar izaudzētās produkcijas daudzveidību, ko tirgo turpat saimniecības kioskā, kas atrodas starp Grenčiem un Zemīti, Tukuma–Kuldīgas šosejas malā.

Saimnieka dzīvesbiedre Naģežda ir tā, kuras aizraušanās ir tomātu audzēšana. Tāpēc ir savākta liela tomātu šķirņu daudzveidība. Pašu ievāktās sēklas nav tik slimību izturīgas kā hibrīdo šķirņu tomātiem. Saimniekojot bioloģiski, nākas pielikt papildu pūles, lai aizsargātu augus pret slimībām. Mārīte Gailīte novērtē saimnieces ieguldīto darbu šķirņu daudzveidībā, bet iesaka atteikties no šķirnēm, kas ir izteikti slimību neizturīgas. Dažādi pašgatavotie augu uzlējumi tikai daļēji uz laiku ierobežo tālāku slimību attīstību, turklāt tas ir darbietilpīgs process.

Saimniece izaudzēto produkciju pārstrādā konservos. Pircēju iecienīta ir tomātu mērce, kas, atšķirībā no veikalā iegādātās, gatavota tikai no tomātiem.  Naģežda lepojas, ka izveidojies pastāvīgs pircējus loks, kuri produkciju iepērk ilgākam laikam. Pircēji tiek laisti siltumnīcā, lai paši novāktu sev vēlamos augļus. Interesants saimnieces novērojums – pircēji labprātāk nolasa augļus acu augstumā, mazāk izvēloties pie zemes augušos. Arī semināra dalībnieki aplūkoja tomātu stādījumus siltumnīcā un uz lauka. Pēc saimniecības apskates semināra dalībnieki dalījās savā pieredzē un lektorei lūdza atbildes uz interesējušiem jautājumiem.

Lūk, būtiskākie M.Gailītes ieteikumi tomātu audzētājiem.

Tomātu lapas iestādot ir samērā mazas, pēc iestādīšanas nereti novēro lapu malu ritināšanos uz augšu. Tas liecina par sausu gaisu. Lektore iesaka risinājumu – pie griestiem izvilkt agrotīklu, kas izlīdzinās temperatūras svārstības starp dienu un nakti, kā arī pasargās no ļoti spožas saules. Šādi rīkojoties, var palīdzēt augiem noregulēt vēlamo mikroklimatu. Lielā karstumā nedrīkst siltumnīcu pārāk spēcīgi ventilēt, tad gaisa mitrums strauji krītas un augi nespēj sevi atdzesēt. Tāpēc lapas čokurojas uz augšu, jo ar atvārsnītēm lapas apakšpusē tās cenšas uztvert katru garām lidojošo ūdens molekulu.

Audzētājiem nozīmīgākais darbs ir sagatavot kvalitatīvu, barības vielām nodrošinātu augsni, pielietojot mikrobioloģiskos līdzekļus, tādus kā Biomiks  un Trihodermīns.

Nopietnākās auga slimības siltumnīcā nokļūst ar vēju.

Kad nakts temperatūra sasniedz pluss astoņus grādus, siltumnīcas uz nakti jāaizver.

Augusta otrajā pusē siltumnīcās vajadzētu izvietot dzeltenos līmes vairogus baltblusiņu uztveršanai.

Daudzi semināra apmeklētāji savos tomātu stādījumos novērojuši galotņu puvi. Lektore aicina saimniekus vērtēt, vai kādā agrākā periodā augiem nav pietrūcis mitruma. Tajā brīdī augs nav varējis uzņemt kalciju un tā sekas parādās vēlāk. Vēl viena kļūda, kas tiek pieļauta – par daudz noņemtu lapu, bet tomātam nepieciešamas vismaz piecpadsmit lapas. Karstā laikā par daudz atlapotie tomāti pārkarst un rodas vēl kāda problēma – saules stipri sasildītajā vietā tomāts vairs neiekrāsojas.

Oranžas krāsas augļi prasa lielāku nodrošinājumu ar kalciju.

Lektore aicina rudenī augus pabarot ar kālija hlorīdu, jo tas uzmundrina augu un palīdzēs cīnīties pret pelēko puvi. To nedrīkst darīt bioloģiskie audzētāji.

Bioloģiski audzētiem tomātiem, arī bezšķirnes tomātiem ir ļoti plāna miziņa. Tie jātransportē ļoti uzmanīgi. Lektore iesaka pavērot lielveikala produkcijas iepakojumu augļiem, tur katram auglim formēta vietiņa. Saimniekiem šis iepakojuma jautājums risināms, jo patērētājs pēc augļu transportēšanas vēlas iegādāto produkciju saglabāt ilgāku laiku.

Vēl kāda ļoti noderīga lektores atziņa – ja augu audzē ierobežotā vidē, podā vai renēs, tas veicina agrāku ziedēšanu un līdz ar to agrāku ražu.

Visiem zināms, ka siltumnīcās augus jācenšas aplaistīt no rīta. Bet ļoti karstā laikā tomātu stādi būs pateicīgi arī par vēl vienu laistīšanas reizi pēcpusdienā. Vai zinājāt, ka silts ūdens nemaz nav tik labs augiem? Izrādās, ka siltā ūdenī ir mazāk skābekļa nekā aukstā.  

Paldies saimniekiem par viesmīlību un iespēju aplūkot saimniecību. Paldies par lektores sniegto informāciju. Šī bija vērtīgās sarunās, atziņās pavadīta diena.

Ilze Ruka
Tukuma KB Lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru