Aizvadīta lauka diena ābeļu šķirņu demonstrējumam Latgalē

Balvu novada Susāju pagasta zemnieku saimniecībā “Ievulejas” 12. aprīlī  notika demonstrējuma lauka diena par ābeļu šķirnēm integrētā audzēšanas sistēmā Latgales reģionā. Pasākumu organizēja z/s ”Ievulejas” sadarbībā ar Dārzkopības institūtu un Latvijas augļkopju asociāciju.

Zemnieku saimniecība “Ievulejas” atrodas Ziemeļlatgalē, Balvu novadā, Susāju pagastā. Saimniecība iekopusi augļu dārzus 13,35 ha platībā, no kuriem 11,35 ha ir ābeles un 2 ha bumbieres. Jau vairāk nekā piecpadsmit gadus saimniecība ir LLKC Balvu konsultāciju biroja uzticams klients, kas izmantojis gan dažādu investīciju projektu sagatavošanas iespējas, gan visus šos gadus izmanto grāmatvedības kārtošanas pakalpojumu. Saimnieks Valerijs Romanovs savu biznesu augļkopībā sauc par savu hobiju un dzīvesveidu. Neskatoties uz cienījamo vecumu, uzņēmējs aktīvi iesaistās dažādos projektos, ir atvērts izaicinājumiem un modernām tehnoloģijām dārzkopībā. Viņš arī patlaban lūko pēc inovācijām, kuras pagaidām neatklāj plašākai sabiedrībai. Saimniecībā izaudzēto produkciju galvenokārt realizē, iesaistoties LAD programmā “Piens un augļi skolai”, slēdzot sadarbības līgumus ar vairākām Balvu novada un Rīgas mācību iestādēm. Ar dažādu šķirņu āboliem, bumbieriem un augļu sulu saimnieks ir sastopams arī “zaļajos tirdziņos”.

Lauka dienā piedalījās gan profesionāļi, gan amatieri dārzkopībā. Taču visu kopīgais mērķis bija apskatīt un vērtēt ābeļu šķirnes, to vainagu veidošans īpatnības un pašiem praktiski darboties augļu dārzā, veidojot kokus. Ikvienam līdzi bija savs darbarīks, dažam pat instrumentu komplekts.

Vērtīgus padomus gan saimniekiem, gan dalībniekiem sniedza lektori – Dārzkopības institūta vadošie pētnieki Edgars Rubauskis un Laila Ikase.

Atziņas no lauka dienas:

  • Lai būtu labāka raža, apgriežot zarus, jāpanāk zarošanās jeb jaunu dzinumu veidošanās no apgrieztā zara vietas. No griezuma vietas augs trīs jauni zari.
  • Veidojot ābeles vainagu, primāri svarīgi izvēlēties, kurš zars būs galotne.
  • Katrai šķirnei ir atšķirīgi vainaga veidošanas principi.
  • Vainagu sāk veidot no koka apakšas.
  • Nevajadzētu nogriezt tos zarus, uz kuriem ir ziedpumpuri.
  • Ap Jāņiem var aplauzt jaunos dzinumus, tad āboliem būs labāka krāsa.
  • Pamatprincipi koka vainaga veidošanai – atkarībā no šķirnes jāveido piramīdas vai kausveida vainags, jāatrod vadzars, ja grib ražu, neīsina.
  • Apakšējiem zariem nevajadzētu ļaut augt uz āru, jācenšas celt uz augšu.
  • Sānu zars nedrīkst būt resnāks par galotnes zaru.

Dārzkopjiem noderīga informācija par šo projektu un pētnieku secinājumi atrodami mājaslapā: https://fruittechcentre.eu/lv

Liene Ivanova,

LLKC Balvu biroja ekonomikas konsultante

Pievienot komentāru