Idejas, iedvesma un jauna pieredze Ziemeļvidzemes augkopības saimniecībās

GalerijaPrint

LLKC Cēsu konsultāciju birojs rīkoja pieredzes apmaiņas braucienu uz Ziemeļvidzemi, lai iepazītos ar augkopības produkciju ražojošo saimniecību konkurētspējas palielināšanas iespējām un inovatīvu metožu pielietošanu.

Zemnieku saimniecības “Saimnieki” pašapkalpošanās bodīte Smiltenes pagasta Grotūzī

Izbraucot no Smiltenes pilsētas un dodoties uz Grotūzi, ceļa malā izvietota neliela pašapkalpošanās bodīte, kur var iegādāties Strazdiņu ģimenes zemnieku saimniecībā “Saimnieki” audzētos dārzeņus. Tie audzēti, izmantojot dabai draudzīgas audzēšanas metodes. Saimnieki Kristaps un Liene vairākas reizes dienā papildina bodītes sortimenu, lai plaukti nekad nebūtu tukši un pircējiem būtu izvēles iespējas. Bodītes darbība balstīta uz savstarpējo uzticību starp zemnieku un pircējiem, kas ļauj zemniekam visu dienu nepavadīt tirgū, savukārt pircējs var iegādāties svaigus produktus par zemākām cenām. Par pirkumu var norēķināties, naudu atstājot turpat bodītes kasē vai pārskaitīt pirkuma summu savā internetbankā uz saimnieka telefona numuru.

Zemnieku saimniecība “Zilāpi” Smiltenes novadā

Zemnieku saimniecība dibināta 2004. gadā, bet sākums rodams jau 1999. gadā, kad Āboltiņu ģimene tikusi pie sava lauku īpašuma  Smiltenes pagastā. Sākotnēji ģimenei bijs plāns nodarboties ar lauku tūrismu, renovēt lielo lauku māju un labiekārtot apkārtni. Tomēr plāni mainījušies, kad jaunajai ģimenei banka atteikusi kredītu. Bet tagad “Zilāpu” saimniece Laima Āboltiņa saka: “Un paldies Dievam, ka  toreiz banka atteica kredītu. Paldies viņiem!”

Patlaban saimniecības pamatnodarbošanās ir krūmmelleņu audzēšana un aitkopība. Pirmie krūmmelleņu stādījumi ierīkoti 2007. gadā. Saimniecībā realizēti vairāki Lauku atbalsta dienesta projekti saimniecības attīstībai. Krūmmellenes aug 0,4 ha platībā,  un tas esot pietiekams apjoms, ar ko pašu ģimene var tikt galā bez papildu darbaspēka. 2021. gada sezonā novākts vairāk nekā 1000 kg ogu, kas vērtējama kā ļoti laba raža. Jāpiebilst, ka “Zilāpu” saimniecībā ogas tiek audzētas ar bioloģiskām metodēm, nelietojot minerālmēslus un augu aizsardzības līdzekļus, par ko saimniecei ir liels prieks un gandarījums. Un, protams, ogas audzētas ar lielu prieku un mīlestību. Arī par ogu pieprasījumu saimniece nesūdzas, jo gadu laikā izveidojies patstāvīgo klientu loks, kas paši Laimu sameklē, kad sākas ogu laiks.

Zemnieku saimniecība “Ziediņi” Vijciema pagastā

“Ziediņu” saimniece Sniedze Ragže zināma ne tikai Vidzemē, bet arī visa Latvijā, pateicoties savam rožu kolekcijas dārzam. Stādus Signe pati gan neaudzē, viņa meklē jaunas un  ineresantas šķirnes, ko pārsvarā pasūta caur internetu no ārzemēm, no pasaules slavenām rožu audzētavām. Tad iegūtos stādus stāda savā dārzā un pārbauda to izturību, ziemcietību un citas labās īpašības. Signe labprāt savā saimniecībā uzņem viesus, vada ekskursijas pa dārzu un dalās pieredzē.

Bez rozēm “Ziediņu” saimniecībā audzē arī tomātus, tomātu stādus un vasaras avenes. Arī “Ziediņu” saimniecībā pārsvarā saimnieko ar bioloģiskām augu audzēšanas metodēm. Saimniece Sniedze pēc profesijas ir agronome un zina, kas augiem nepieciešams, lai tie augtu, būtu, skaisti, veselīgi un dotu labu ražu. Sniedze mudina ikvienu tagad rudenī, kad kokiem krīt lapas, nekādā gadījumā tās nededzināt, bet kompostēt, tādā veidā iegūstot lielisku mēslojumu savam dārzam.

Zemnieku saimniecība “Puntiņi” Jērcēnos

Netālu no Strenčiem, Jērcēnu pagasta zemnieku saimniecībā “Puntiņi” jau vairāk kā pārdesmit gadu saimnieko  inženieris, tagad veiksmīgs smiltsērkšķu audzētājs  Jurijs Ovsjaņikovs ar dzīvesbiedri Fainu. Pirmais, jau vairāk kā padsmit gadu vecais 3 ha lielais smiltsērkšķu dārzs papildināts ar jauniem stādījumiem.  Savām rokām uzbūvēta liela saldētava, tur ievieto svaigās ogas  uzreiz pēc novākšanas. No hektāra vidēji var iegūt ap 4 tonnām ogu. Vācot zarus ar ogām, viens cilvēks var novākt līdz 200 kg ogu, taču, lasot ogas ar rokām, tikai līdz 17 kg. Pēdējos gados parādījušies arī kaitēkļi; ir bijis jādomā, kā tikt gala ar smiltsērkšķu raibspārnu mušu.  Ir veikti  ieguldījumi,  piesaistīti arī LEADER programmas projektu līdzekļi ar “Lauku partnerības Ziemeļgauja” atbalstu, arī startēts programmā “Atbalsts uzņēmējdarbības attīstībai, attīstot mazās saimniecības”. Ir sākta ogu pārstrāde uz vietas – pārbūvēta vecā ferma, ir telpas sulu ieguvei, fasēšanai, iegādāta eļļas spiede. Ogas satur daudz vērtīgu vielu – antioksidantus, aminoskābes, 14 dažādus vitamīnus un provitamīnus, un vēl ap 150 dažādu aktīvu vielu. Par ogu veselīgumu un imūnsistēmas, nervu sistēmas stiprināšanu   saimnieki pārliecinājušies paši, ogas lietojot ikdienā. Par veselīgajiem produktiem paldies saka arī daudzie klienti tuvākā apkaimē un arī Rīgā.

SIA “Zarupi” Brenguļos

Labas lietas vienmēr ir vienkāršas. Šobrīd Ķiļupu ģimene – Jānis, Lāsma un bērni – apsaimnieko vairāk nekā 8 ha krūmcidoniju, ir arī rabarberu, augļu kociņu stādījumi. Mājražotāju augļu, ogu pārstrāde vairāk ir Lāsmas pārziņā. Jau pasen it kā nejauši Lāsma Ķiļupa, būdama bērnu kopšanas atvaļinājumā, uzsāka draugiem uz Ziemsvētkiem dāvanai sarūpēt gardas sukādes. Pašlaik pieejams plašs produktu klāsts – cidoniju, rabarberu, ķirbju, ābolu, ērkšķogu, dzēveņu, pīlādžu u. c. sukādes. Ir kārumniekiem ļoti iecienīti gardumi – sukādes šokolādē. Produkcijas realizācijā galvenais ir dēls Kristaps. Īstenoti vairāki projekti  – 2016. gadā ar partnerības atbalstu iegādāta tehnika ogu dārza kopšanai, 2020. gadā – iekārtas pārstrādei: ogu žāvēšanas tunelis, sulu spiede. Drīz būs pieejams pakalpojums sulu spiešanā. Mājražotāja Lāsma aktīvi piedalās LLKC programmas “Novada Garša” pasākumos, aizpērn balsojumā kārumu grupā ir iegūts Tautas garšas laureāta tituls. Produkti ir ļoti kvalitatīvi un pircēju iecienīti. Parasti tos ar zīmolu “Granberry” var atrast Top tīkla veikalos un dažādos tirdziņos. 

Diena piepildīta ar daudzveidīgiem vērojumiem, atziņām, jaunām idejām un vērtīgu pieredzi. Brauciena  dalībnieku atziņas pēc aizvadītās dienas:

-         Iedvesmojoši turpināt savu darbu, attīstot jaunas lietas saimniecībā. Apgūti praktiski  “knifiņi”. Ļoti ar informāciju piesātināta diena.

-         Lieliski, kā laukos tiek atjaunota vecā infrastruktūra – piemēram, fermu ēkas, ieguldot līdzekļus un veidojot citas ražotnes.

-         Ģimenē ir spēks. Kopīgi izdodas lielas lietas.

-         Prieks par degsmi un entuziasmu, saimniekiem daloties savā pieredzē.

-         Pagaugstināju savu kompetenci, sastapti radoši un profesionāli mazie ražotāji. Cilvēki pārzin savu jomu līdz pamatiem.

-         Šajās saimniecībās mēs “uzlādējām savas baterijas”.

-         Balts nav ne labs, ne slikts; vienkārši tas tāds ir.  Šie braucieni sniedz enerģiju turpmākam darbam. Šodien esmu sasildījusies mīlestībā. Gan no šīs grupas, gan sastaptajiem saimniekiem.

-         Ja ir mērķis, viss iespējams; svarīgi izvēlēties sev atbilstošāko. Un katrs var kļūt izcils savā nozarē.

Pasākums noritēja programmas LAP 2014.- 2020. apakšpasākumā  “Saimniecību un mežu apmeklējumu nodrošināšana ”, LAD līguma Nr. LAD011018/P43, tēma: “Augkopības produkciju ražojošo saimniecību konkurētspējas palielināšana, inovatīvu metožu pielietošana”.

 

Gunda Kazerovska, Dace Kalniņa,

LLKC Cēsu konsultāciju birojs

Foto galerija: 

Pievienot komentāru