Medus tirgus tendences

Situācija medus tirgū ES un pasaulē vērtēta COPA–COGECA un EK sanāksmē par medu, kurā kā eksperts no Latvijas piedalījās Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes pārstāvis Juris Šteiselis.

Pēc jaunākajiem datiem pasaulē gadā saražo ap 1,6 milj. tonnu medus. No tā 2012. gadā lielāko daļu – 452 tūkst. tonnu, saražoja Ķīna (28,4%). ES saražoja 188 tūkst. tonnu (11,8%). ES ražošanas apjoma ziņā ieņem otro vietu aiz Ķīnas un savu patēriņu nodrošina tikai 60% apmērā. Tādēļ ES ir lielākais medus importa tirgus pasaulē – tā importē 38,6 % no patēriņa (otrs lielākais tirgus ir Ziemeļamerika – 37,3%). ES 2012. gadā importēja 150 tūkst. tonnu medus par kopējo vērtību 311 573 milj. eiro.

Diemžēl pastāv pieņēmums, ka medus ir pasaulē trešais viltotākais produkts. Tāpat tiek izteikts minējums, ka, ja aizliegtu importu no Ķīnas, ES ražotājiem pavērtos iespēja medus ražošanas apjomu palielināt par 35%. Turklāt Ķīnas medus neatbilst ES medus regulai, kurā ir noteikts, ka medus ir produkts, ko gatavo medusbites ‘Apis mellifera’, bet Ķīnā medu ievāc arī citi kukaiņi, tajā skaitā trešdaļa medus tiek saražots Āzijas bišu ‘Apis cerana’ saimēs.

Sanāksmē Spānijas pārstāvis Manuels Izkuierdo norādīja, ka Spānijā vietējais medus tiek izmantots Ķīnas medus atjaukšanai (Spānijā pēdējo piecu gadu laikā medus imports ir pieaudzis divas reizes), tāpat ir problēmas identificēt Ķīnas medus viltojumus, jo ir grūti noteikt, kas tieši medum piejaukts.

Pasaulē pieaug pieprasījums pēc medus, tam par piemēru kalpo Jaunzēlandes manuka – Austrālijā un Jaunzēlandē augoša krūma – slotiņu leptospermas, ko angliski sauc par manuku vai manukas mirti, medus. Tas Eiropā un citur tiek pārdots par salīdzinoši augstu cenu – 2013. gadā ES dalībvalstis Jaunzēlandes medu importējušas par vidēji 9,21 eiro/kg, bet janvārī un februārī pat par 11,51 eiro/kg. Tas parāda, ka Eiropā medum ir pieprasījums, bet tas vienlaikus arī paver iespēju tirgū iepludināt lēto medu no Ķīnas, par kura kvalitāti radušās šaubas. Skaitļi no statistikas apkopojuma ir skandalozi, grūti noticēt, ka Ķīna spējusi godīgi kāpināt savus ražošanas rādītājus tik ļoti ielā apjomā – pat par 50%!

ES Veselības un patērētāju tiesību ģenerāldirektorāta pārstāve Patricija Langhammere norāda, ka ES ir lielākais pārtikas importētājs pasaulē. Medus tiek importēts galvenokārt no Argentīnas, Ķīnas, Meksikas, Jaunzēlandes, Urugvajas un Brazīlijas. No 2011. līdz 2013. gadam robežas šķērsojušas vidēji 6270 kravas gadā. No tām aptuveni 70 kravas gadā tikušas atgrieztas atpakaļ nosūtītājam un tikai 3–9 kravu saturs nav izturējis laboratoriskās pārbaudes. Biežāk konstatētie pārkāpumi – nepilnīga vai viltota dokumentācija un antibiotikas medū. Interesanti, ka 2013. gadā ir konstatēts medus viltojums, izmantojot cukursīrupu, atrastas arī bišu ārstēšanā izmantotas antibiotikas, taču tas nav atrasts medū no Ķīnas.

Pēc COPA-COGECA ekspertu darba atskaitēm informāciju publicēšanai sagatavoja LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja Iveta Tomsone

Ekspertu dalība pasākumā organizēta VLT aktivitātes „Nozaru ekspertu ziņojumi” ietvaros. Plašāk ar COPA/COGECA darba grupu ekspertu aktivitātēm iespējams iepazīties Valsts Lauku tīkla mājaslapā http://www.laukutikls.lv/copa_cogeca.

UZZIŅA

COPA ir Eiropas līmeņa profesionālo lauksaimnieku organizāciju komiteja, kas pārstāv lauksaimniekus ES un starptautiskās institūcijās. Tā ir dibināta 1958. gadā. COGECA ir Eiropas līmeņa lauksaimniecības kooperācijas komiteja, kas pārstāv kooperatīvu intereses ES un starptautiskās institūcijās. Tā ir dibināta 1959. gadā. Kopš 1962. gada COPA un COGECA apvienoja birojus un kopīgi pārstāv Eiropas lauksaimnieku un kooperatīvu intereses.

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.