Lauku tīkls

Lauku tīkla pasākumi

Kopējā lauksaimniecības politika

Nozares

Tīkla informācija

Autorizācija

           | 

Sadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Dažādu nozaru dārzkopības saimniecību pieredze Tukuma apkārtnē Drukāt E-pasts:
Piektdiena, 28 Septembris 2012

2012. gada 28. un 29. augusta Valkas, Smiltenes, Strenču, Beverīnas un Burtnieku novada lauksaimnieki devās Latvijas Lauku konsultāciju  un izglītības centra Valkas nodaļas organizētajā divu dienu pieredzes apmaiņas braucienā uz Tukuma pusi un guva daudzas jaunas ierosmes, uzzināja interesantas un noderīgas lietas, iepazinās ar citu saimniecību pieredzi, novērtēja dažādu darbības veidu plusus un mīnusus, iepazinās ar interesantiem cilvēkiem, un, iespējams, guva apstiprinājumu savam idejām un iecerēm.

 

Engures novada Smārdes pag. Ozolpils  z/s ”Kurciņi”  – Saimnieks Andrejs Vecmanis sagaida ar stāstījumu par savas saimniecības veidošanu un par to, kāpēc izvēlējušies kā pamatdarbības nozari dārzkopību, to noteica īpašumā iegūtie vien 7 ha zemes. Īpaši ieinteresēja stāstījums par to, kā jāaudzē un jākopj mauriņu zālājs – zāles paklāju iegūšanai. Interesanti ir tas , ka labu paklājzālāju var izaudzēt 4 gados!  Saimnieki audzē zemenes, avenes, saldos ķiršus, ābeles un bumbieres, saražoto produkciju galvenokārt realizē uz vietas vai tirgū. Saimnieki brauciena dalībniekus patīkami pārsteidza ar savu atklātību un ļoti laipno uzņemšanu.  Secinām, ka ļoti svarīgi tomēr ir saimniecības atrašanās vieta un vietējās produkcijas realizācijas tradīcijas, jo Vidzemē ir neierasti tirgotājiem izveidot tirdzniecības vietas  šosejas malā un piedāvāt savu saražoto produkciju garāmbraucējiem, kā tas notiek ap Jūrmalu un Ventspils šosejas malā.


A.S. Pūres DIS
– direktors Andris Bite un agronome Agrita Bite.  Direktors iepazīstināja ar Pūres DIS vēsturi un patreizējo attīstības stratēģiju. Pūres DIS specializējas  augļu koku stādu audzēšanā un arī dažādu dārzeņu produkcijas realizācijā. Iepazināmies ar produkcijas uzglabāšanas noliktavu. Saimniecībai ir arī zinātniska daļa, tur zinātnieki veic pētījumus dažādām kultūrām. Brauciena dalībnieki bija priecīgi iegādāties dažādus stādus un saņemt  šķirņu raksturojumus.


Kandavas pagasta „Intes” –
Laimoņa Zaķa īrisu un gladiolu dārzs. Tā saimnieks ir viens no zināmākajiem gladiolu un īrisu selekcionāriem Latvijā. Dārzā bija aplūkojamas gan selekcionāra paša radītas šķirnes, gan šķirnes no visas pasaules. Lai gan selekcionāra lielais lepnums un mīlestība īrisi jau sen bija noziedējuši mūs priecēja daudzās selekcionāra izveidotas gladiolu šķirnes, uz kurām lūkojoties varēja ieraudzīt šīs puķes patieso skaistumu un cēlumu. Brauciena dalībnieki vēl selekcionāram Laimonim Zaķim izveidot vēl daudz skaistas gladiolu šķirnes.


Talsu novada Laucienes pagasta „Mierkalni”-
saimnieks Varis Baņģieris nodarbojas ar Latvijas augļu, ogu un ziedu vīnu ražošanu, ka arī saimniecībā ir dienliliju kolekcijas dārzs. Lai gan dienliliju ziedēšanas kulminācija ir garām, tomēr dārzs bija krāšņs un kāds zieds no katras dienliliju šķirnes vēl ziedēja. Stādu iegāde izvērtās gana atraktīva, jo ar to nodarbojas saimnieka 11 gadus vecais mazdēls Kārlis, kas katram pircējam prata atrast piemērotu šķirni. Programmā ietvertā vīna degustācija, kas, pateicoties saimnieka komentāriem, izvērtās ne tikai garšu baudā , bet arī interesantā diskusijā, ne tikai par vīna ražošanu, bet arī par saimniekošanu. Tas bija patiess prieka un baudas mirklis, un arī apjausma par ieguldīto milzīgo darbu saimniecības darbībā un atpazīstamībā.


Rideļu dzirnavas
– saimniece Elizabete Kambala iepazīstināja ar dzirnavu izveidošanu un darbības vēsturi, ka arī ar saimniecībai piederošo atpūtas vietu, tās izmantošanu aktīvās atpūtas cienītājiem un vienkārši svētku svinētājiem. Baudīt gardās pankūkas un apskatīt gaumīgi sakopto apkārtni varējām  Rideļu dzirnavu kafejnīcā „Cope”. Secinām, ka jebkura vieta iegūst papildus pievienoto vērtību, ja tai ir savs stāsts, ko saimnieki ir gatavi interesanti izstāstīt.


Tukuma novada Sēmes pagasta SIA „Ar B Agro
”- īpašniece Eva Bumbiere. Saimniecībai pieder lielākais un modernākais siltumnīcu komplekss Baltijā, kur tiek audzētas rozes. Siltumnīcas aizņem 1,7 ha, tur no marta sāk ziedēt visdažādāko krāsu un šķirņu rozes, pēc kurām ir milzīgs pieprasījums no Latvijas ziedu tirgotājiem.  Saimniecība izmanto modernās tehnoloģijas, augi aug akmens vatē un barošana notiek ar kompjūterprogrammas palīdzību. Liels pārsteigums bija tehnoloģija, kā atlaužot rožu noziedējušos zarus tiek panākta lielāka auga zaļās masas virsma, kas savukārt nodrošina lielāku fotosintēzes laukumu, kas dod papildus spēku tieši jaunajiem dzinumiem, no kuriem iegūst ziedu ražu. Gatavās produkcijas noliktava pārsteidza ar ziedu tūkstošiem un to krāšņumu. Bez rožu ziedu produkcijas SIA „AbB Agro” ir uzsākuši arī citu puķu audzēšanu un realizāciju, ar īpašu krāšņumu izcēlās hortenzijas un daudzgadīgās neļķes. Brauciena dalībnieki bija patiesi pārsteigti par tik liela un moderna uzņēmuma atrašanos, kā mums šķita, nekurienes vidū. Varam tikai apbrīnot uzņēmuma īpašniekus par drosmi, zināšanām un neatlaidību īstenojot tik vērienīgu projektu!


Tukuma novada Sēmes pagasta „Rozītes
” – Dailas Trubiņas rožu audzētavas izstāžu un kolekcijas dārzs. Dārzs sākts veidot ar domu izveidot sakoptu un skaistu teritoriju kādreiz nekoptā nostūrī, tur izveidoti plaši rožu stādījumi (ap 3000 stādu), izrakti dīķi, izveidotas ziemciešu dobes un lapenes. Plānots, ka vēlāk notiks ari muzikāli pasākumi dārza estrādē un arī ezotēriskas aktivitātes, ja dārzā izveidota ari enerģētiskā piramīda. Saimniece viesus iepazīstināja arī ar pašas gatavoto rožu sīrupu, liķieri un ziedlapiņu ievārījumu. Ir grūti vārdiem aprakstīt to skaistumu, ko saimnieki ar savu darbu ir radījuši „Rozītēs”, to noteikti ir jāredz katram pašam, ko mūsu pieredzes apmaiņas dalībnieki arī iesaka, tāpat kā pārējas mūsu apmeklētās saimniecības.


Rakstu sagatavoja SIA LLKC Valkas nodaļas uzņēmējdarbības konsultante Valda Empele


 

 

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt

Izmanto iespēju!

Vai arī es varu saņemt ES atbalstu?

Reklāmkarogs

Atceries, lauku uzņēmēj!

Notikumu kalendārs

<<  Aprīlis 2014  >>
POTCPSS
    

Tuvākie notikumi

22.04.2014 - 10:00
Interaktīva programma jauniešiem „Tu vari vairāk” mācības
22.04.2014 - 10:00
Aizaugusī lauksaimniecības zeme – kā to izmantot lietderīgi. Kādu atbalstu mežam v...
22.04.2014 - 18:00
Saimnieks savā mežā - soli pa solim. Jaunaudžu kopšana
23.04.2014 - 10:00
Mācības Valsts Lauku tīkla aktivitātei "Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības...
23.04.2014 - 10:00
Aktualitātes lauku iedzīvotājiem nodokļu likumdošanā un ES atbalstā lauksaimniecīb...
23.04.2014 - 13:00
Aktualitātes lauku iedzīvotājiem nodokļu likumdošanā un ES atbalstā lauksaimniecīb...
23.04.2014 - 10:00
Deg mežs! Ko darīt vispirms? Ko darīt, lai tā nenotiktu?
24.04.2014 Lauksaimniecības produkciju ražojošo saimniecību konkurētspējas palielināšana.

Jaunākie raksti